Spis treści
Podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie
Dzisiaj podróż do Wielkiej Brytanii nie wymaga dopełnienia żadnych formalności, poza zakupem biletu lotniczego. Już niedługo sytuacja może ulec zmianie. Wielka Brytania nie jest bowiem członkiem strefy Schengen. Do Brexitu formalnie dojdzie 31 stycznia, zatem od 1 lutego 2020 roku Wielska Brytania znajdzie się poza Wspólnotą. Dla podróżujących początkowo nie zmieni się nic, bowiem 1 lutego rozpocznie się tzw. okres przejściowy, trwający do 31 grudnia 2020 roku. w tym czasie możemy podróżować do Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego.
Wrócą wizy do Wielkiej Brytanii?
O ile w okresie przejściowym wystarczy posiadać jedynie dowód osobisty, o tyle po jego upłynięciu podróżujący „Europejczycy” będą musieli posiadać wizę. Po okresie przejściowym bez wizy na terenie Zjednoczonego Królestwa można będzie przebywać przez trzy miesiące. Pobyt przekraczający wskazany termin będzie wymagał uzyskania wizy.
Chcesz jechać do Wielkiej Brytanii? Wyrób paszport!
O ile w okresie przejściowym wystarczy posiadać jedynie dowód osobisty państwa członkowskiego, o tyle od 1 stycznia 2021 roku podróżujący do Wielskiej Brytanii będą musieli mieć ze sobą ważny paszport. Będąc członkiem Unii Europejskiej Wielka Brytania nie należała do strefy Schengen. Dlatego też podróż na Wyspy Brytyjskie nie będzie już tak prosta.
Ubezpieczenie zdrowotne po Brexicie
Niestety, po okresie przejściowym każdy podróżujący do Wielkiej Brytanii będzie musiał wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) będzie obowiązywać jedynie w czasie okresu przejściowego.
Wraca płatny roaming
Wszystko wskazuje także na to, że od 1 stycznia 2021 roku wróci płatny roaming, o ile operatorzy komórkowi nie zdecydują się na podpisanie specjalnego porozumienia. Natomiast w okresie przejściowym, będąc na terytorium Wielkiej Brytanii z rozmów telefonicznych i Internetu będziemy korzystać na takich samych warunkach jak dotychczas.
Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 9 stycznia br. przyjęła Izba Gmin. 24 stycznia premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podpisał umowę o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE z 31 stycznia. Tego samego dnia umowę podpisali również przedstawiciele Unii Europejskiej – Ursula von der Leyen oraz Charles Michel. Zgodę na Brexit wydała również Królowa Elżbieta. Ostatnim krokiem do uprawomocnienia rozwodu Wielskiej Brytanii i UE będzie ratyfikacja umowy przez Parlament Europejski, którą zaplanowano na 29 stycznia.