- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoOrzecznictwoWyłączenie możliwości zaskarżenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości w terminie tygodniowym od...

    Wyłączenie możliwości zaskarżenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości w terminie tygodniowym od doręczenia dłużnikowi protokołu z tej czynności

    Ustawodawca wskazał, że dokonany opis i oszacowanie mogą zostać zaskarżone. Termin zaskarżenia opisu i oszacowania wynosi dwa tygodnie i liczy się od dnia jego ukończenia. Jeżeli opis i oszacowanie nie zostały ukończone w terminie podanym w zawiadomieniu termin do zaskarżenia liczy się od dnia doręczenia uczestnikowi zawiadomienia, o którym mowa w art. 945 § 4 KPC (Jeżeli opis i oszacowanie nie zostały ukończone w terminie podanym w zawiadomieniu, komornik o ukończeniu opisu i oszacowania zawiadomi znanych mu uczestników oraz dokona obwieszczenia), a dla uczestników, którym nie doręczono zawiadomienia, od dnia obwieszczenia o ukończeniu. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie. Jednocześnie pamiętajmy, że jeżeli w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym zajdą istotne zmiany, na wniosek wierzyciela lub dłużnika może nastąpić dodatkowy opis i oszacowanie.

    Jak podkreśla M. Brulińska w Komentarzu do Kodeksu postępowania cywilnego "Z uwagi na praktyczne problemy związane z określeniem momentu zakończenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości nowelą z dnia 16 września 2011 r. dokonano zmiany brzmienia przepisu art. 950 k.p.c. polegającej na przyjęciu, iż termin zaskarżenia opisu i oszacowania, wydłużony do 2 tygodni, w przypadku gdy czynność nie została zakończona w terminie podanym w zawiadomieniu, liczony jest od dnia doręczenia uczestnikowi zawiadomienia, o którym mowa w art. 945 § 1 KPC, a dla uczestników, którym nie doręczono zawiadomienia – od dnia obwieszczenia o ukończeniu opisu i oszacowania. Zmiana ta, choć kształtująca w sposób pewny rozpoczęcie biegu terminu do zaskarżenia opisu i oszacowania, wpłynie zarówno na wydłużenie czasu trwania postępowania, jak i na podniesienie jego kosztów".

    Pamiętajmy jednocześnie, że  złożenie skargi na opis i oszacowanie nieruchomości legitymowany przysługuje każdemu, kto został dotknięty czynnościami lub zaniechaniami komornika. Uprawnione są więc nie tylko strony czy uczestnicy postępowania, lecz również osoby trzecie, jeżeli wykażą interes prawny, a także prokurator, organizacje społeczne oraz sąd lub uprawniony organ, który żądał wszczęcia egzekucji.

    Art. 950 KPC stał się ostatnio przedmiotem badania Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa dotyczyła wyłączenia możliwości zaskarżenia czynności opisu i oszacowania nieruchomości w terminie tygodniowym od doręczenia dłużnikowi protokołu z tej czynności. Zdaniem osoby skarżącej powyższy przepis jest niezgodny z treścią art. 45 ust. 1 Konstytucji, który stanowi, że każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 950 zdanie pierwsze Kodeksu postępowania cywilnego, w brzmieniu obowiązującym do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, jest rzeczywiście niezgodny z art. 45 ust. 1 oraz art. 77 ust. 2 Konstytucji.

    Zdaniem Trybunału, kwestionowana regulacja ogranicza w nadmiernym stopniu prawo do zaskarżenia do sądu opisu i oszacowania nieruchomości. Nie znajduje to uzasadnienia w konstytucyjnych wartościach. Nadmierne ograniczenie uprawnienia do złożenia przez uczestnika postępowania skargi do sądu na czynności komornika dotyczącą opisu i oszacowania, narusza prawo dostępu jednostki do sądu oraz zakaz zamykania przez ustawę drogi sądowej w zakresie dochodzenia przez jednostkę jej konstytucyjnych praw. Kodeks postępowania cywilnego nie gwarantował podmiotom uprawnionym do wniesienia skargi na opis i oszacowanie uzyskania informacji o zakończeniu tej czynności, a tym samym informacji od kiedy biegnie termin do jej zaskarżenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE