Wypowiedzieć najem można tylko z ważnej przyczyny. Wypowiedzenie musi nastąpić na piśmie i określać przyczynę wypowiedzenia, pod rygorem nieważności takiego wypowiedzenia. Wypowiedzenie może być złożone najpóźniej na miesiąc na przód na koniec miesiąca kalendarzowego i jest możliwe tylko w następujących przypadkach:
-
pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową,
-
pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem,
-
pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód,
-
pomimo pisemnego upomnienia lokator nadal wykracza w sposób rażący i uporczywy przeciwko porządkowi domowemu,
-
lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat, co najmniej za 2 pełne okresy płatności mimo wyznaczonego terminu dodatkowego,
-
lokator wynajął, podnajął lub oddał w bezpłatne użytkowanie lokal lub jego część bez zgody właściciela,
-
lokator używa lokal, który wymaga opróżnienia w celu rozbiórki lub remontu.
Z innych ważnych przyczyn, wynajmujący może wytoczyć powództwo o rozwiązanie najmu przez sąd, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania umowy.
Oczywiście strony mogą za porozumieniem rozwiązać stosunek najmu zawarty na czas nieokreślony, na ustalonych przez strony warunkach.
Wynajmujący w żadnych okolicznościach nie ma obowiązku poszukiwać mieszkania zastępczego dla najemcy. Jedyne ograniczenia jakie w tym zakresie występują, to uprawnienie do lokalu socjalnego dla pewnych kategorii osób. Ponadto, w przypadku konieczności przeprowadzenia remontu, najemca jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt wynajmującego do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż za lokal dotychczasowy (art. 15 ust. 2 ustawy).
Podstawą określenia kwoty wynagrodzenia za ulepszenia, które Pani poczyniła, będzie zawarta umowa najmu, a jeżeli ona nie reguluje tych kwestii odpowiednie przepisy prawa. Zgodnie z ustawą o najmie lokali najemca może wprowadzić w lokalu ulepszenia tylko za zgodą wynajmującego i na podstawie pisemnej umowy określającej sposób rozliczenia z tego tytułu. Jeżeli takie ulepszenia nastąpiły bez takiej umowy i zgody wynajmującego, to może on żądać usunięcia ulepszeń jeżeli takie zostały dokonane w lokalu i przywrócenia stanu poprzedniego, jeżeli nie naruszy to substancji lokalu, albo ulepszenia zatrzymać za zwrotem ich wartości uwzględniającej stopień zużycia według stanu na dzień opróżnienia lokalu (art. 17 ust. 2 ustawy).
Proszę jednak pamiętać, że na najemcy spoczywa obowiązek aby naprawiać i konserwować:
-
podłogi, posadzki, wykładziny podłogowy, ścienny okładziny ceramiczne, szklane,
-
okna i drzwi,
-
wbudowane meble (wraz z wymianą),
-
trzony kuchenne, kuchnie, grzejniki, urządzenia sanitarne (wraz z wymianą),
-
osprzęt i zabezpieczenia instalacji elektrycznej,
-
instalacje co i zw i ccw (bez pionów),
-
malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,
-
malowanie drzwi i okien od strony wewnętrznej, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych w celu ich zabezpieczenia przed korozją.
Poza tymi naprawami najemca zobowiązany jest do naprawienia szkód powstałych z jego winy.
Jarosław Olejarz
www.SerwisPrawa.pl