Jak wskazuje na to sama nazwa, zakończenie wiążącego strony stosunku prawnego następuje w drodze uzyskanego porozumienia. Tym samym oznacza to, że pracownik i pracodawca w zgodzie decydują się na zakończenie współpracy. Każde rozwiązanie stosunku pracy musi jednak przybrać odpowiednią formę, tak aby było w pełni wiążące i wywoływało skutki prawne, dotyczy to także omawianej formy rozwiązania umowy o pracę.
Chcesz rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron? BEZPŁATNIE stwórz wypowiedzenie! »
O ile jednak Kodeks pracy wyraźnie wskazuje na elementy wypowiedzenia umowy o pracę dokonywanego przez pracownika, jak i pracodawcę, o tyle w zakresie rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron w zasadzie milczy. Musimy jednak pamiętać, że ustawodawca wymaga prawidłowego złożenia oświadczeń woli przez strony zakańczanego stosunku pracy, a te z oczywistych względów muszą być bardzo precyzyjne. Poprawnie złożone oświadczenia i uzyskane porozumienie będzie bowiem gwarantować, że w przyszłości były pracodawca i były pracownik nie będą rościć do siebie żadnych praw, a nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji, ich pozycja prawna będzie bardziej stabilna.
W praktyce rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron nie zawsze jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli stosunek pracy trwał bardzo długo. Niezależnie od tego oświadczenia zatrudnionego jak i zatrudniającego w tej kwestii powinny przybrać formę pisemną, chociażby ze względu na wartość dowodową (gdyby były pracownik czy pracodawca „zapomniał” o rozwiązaniu stosunku pracy). Przy sporządzeniu takiego oświadczenia woli pomocny będzie bezpłatny system do generowania dokumentów prawnych – Legalus.pl.
Korzystając z jego pomocy zyskujemy pewność, że nasze oświadczenie co do zgodnego rozwiązania umowy o pracę będzie sporządzone prawidłowo i bardzo szybko. Jednocześnie sami stajemy się autorami takiego pisma, nie bójmy się jednak, że będzie to zadanie skomplikowane – program w bardzo przejrzysty sposób, krok po kroku podpowiada nam co w powinno znaleźć się w omawianym oświadczeniu (treść powyższego porozumienia jest tak naprawdę kształtowana zgodnie z wolą stron stosunku pracy. Tym samym oznacza to, że strony rozwiązywanej umowy mogą swobodnie określać okres wypowiedzenia stosunku pracy – mogą przy tym wydłużać albo skracać kodeksowe terminy wypowiedzenia). Za niewielką cenę zyskujemy rzetelne pismo, które po wydrukowaniu i podpisaniu możemy złożyć na ręce naszego przełożonego.
Na zakończenie dodajmy, że rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron może odnosić się do każdej umowy o pracę, niezależnie od czasu jej trwania i formy zatrudnienia.