Niemożność wypowiedzenia umowy o prac e zawartej na czas określony.
Zasadą jest, że nie można wypowiedzieć umowy o pracę, która została zawarta na czas określony.* Taka umowa rozwiązuje się z upływem czasu na który została zawarta (art. 30 KP). Ma to służyć ochronie zatrudnienia pracownika, który podpisując umowę o pracę na czas określony ma zagwarantowane zatrudnienie przez okres jej trwania.
Przesłanki pozwalające na rozwiązanie umowy.
Przepisy kodeksu pracy (KP) regulują możliwość wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony, ale tylko pod warunkiem, że została ona zawarta na czas powyżej 6 miesięcy, oraz gdy strony w treści umowy o pracę zawarły możliwość wcześniejszego jej wypowiedzenia. Taką umowę można wypowiedzieć z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia (art. 33 KP). Warto podkreślić, że wyjątek ten dotyczy jedynie umów zawartych na okres powyżej 6 miesięcy. Dlatego nie można wypowiedzieć umowy zawartej na okres krótszy niż 6 miesięcy (czyli np. zawartej na 2 miesiące).
Kto może wypowiedzieć umowę i w jakiej formie?
Umowę może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Wypowiedzenie to jednostronna czynność prawna, która prowadzi do rozwiązania umowy wraz z upływem okresu wypowiedzenia. Zastrzeżono również formę w jakiej powinno zostać złożone wypowiedzenie. Oświadczenie o wypowiedzeniu powinno nastąpić pisemnie.
Rozwiązanie na mocy porozumienia stron.
Strony mogą rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony na mocy porozumienia stron. Polega to na złożeniu zgodnych oświadczeń woli stron o rozwiązaniu umowy. W porozumieniu strony decydują o terminie rozwiązania umowy. Przesłanką do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, jest zgoda stron na jej rozwiązanie. Nie zawsze druga strona zgodzi się na rozwiązanie umowy, dlatego podpisując umowę o pracę na czas określony powyżej 6 miesięcy warto zwrócić uwagę, czy w treści umowy zawarto możliwość jej wypowiedzenia.
Karolina Potempa – prawnik
*(komentarz do art. 33 KP, A.M. Świątkowski, System Informacji Prawnej Legalis).