- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWypowiedzenie umowy zlecenia

    Wypowiedzenie umowy zlecenia

    Strony umowy mogą określić termin jej wypowiedzenia. Są one również uprawnione do określenia różnych zasad, jakimi mogą się kierować przy wypowiedzeniu zlecenia. Zróżnicowanie tych zasad może być uzależnione od różnych przyczyn wypowiedzenia. Również umowę zlecenia, która została zawarta na czas oznaczony można wypowiedzieć. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 września 2004 r. (IV CK 640/03).

    Skutki złożenia wypowiedzenia umowy zlecenia
    Należy podkreślić, iż obie strony umowy, czyli dający zlecenie i przyjmujący zlecenie ma prawo do wypowiedzenia umowy zlecenia. Skutki złożenia wypowiedzenia uzależnione są od tego, która strona dokonuje wypowiedzenia. Zgodnie z art. 746 kodeksu cywilnego, dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

    Przyjmujący zlecenie może również wypowiedzieć umowę zlecenie w każdym czasie. W sytuacji, gdy to przyjmujący zlecenie wypowiada umowę, przepisy kodeksu cywilnego nie określają kwestii wzajemnych rozliczeń stron. Jednakże można przyjąć, że przyjmujący zlecenie powinien wydać dającemu zlecenie wszystko, co dla niego uzyskał przy wykonaniu umowy i ponadto – zgodnie z art. 430 kodeksu cywilnego złożyć sprawozdanie. W przypadku, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

    W jakiej formie należy złożyć wypowiedzenie umowy zlecenia?
    Przepisy kodeksu cywilnego, nie przewidują żadnej szczególnej formy dla oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy zlecenia. Wypowiedzenie umowy zlecenie może zostać wyrażone przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Warto pamiętać o tym, ze jeśli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone również pismem. Natomiast jeżeli umowa została zawarta w innej formie szczególnej, to jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką strony przewidziały w celu jej zawarcia, z kolei odstąpienie od umowy albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE