- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWypowiedzenie warunków pracy i płacy

    Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

    Wypowiedzenie zmieniające skutkuje dalszym trwaniem stosunku pracy na zmienionych warunkach. Jeżeli jednak pracownik nie zgodzi się na zaproponowane mu warunki, następuje rozwiązanie stosunku pracy.

    Dlatego też do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się (z pewnymi modyfikacjami) przepisy dotyczące definitywnego rozwiązywania umowy o pracę, w tym m.in. przepisów dotyczących okresu wypowiedzenia. Jeżeli zatem strony łączyła umowa na czas określony i przewidziany był dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to termin ten będzie miał zastosowanie również do wypowiedzenia zmieniającego.

     

    Wypowiedzenie zmieniające nie może zmieniać łączącej strony umowy. Jeżeli zatem strony do tej pory łączyła umowa na czas nieokreślony, to nie może zostać zmieniona na umowę na czas określony.

    Wypowiedzenie takie musi zostać dokonane w formie pisemnej. Powinno także zawierać dokładne określenie nowych warunków pracy lub płacy (np. zmniejszenie wynagrodzenia czy zmiana stanowiska na niższe) oraz uzasadnienie. Wypowiedzenie uważa się za dokonane z chwilą dostarczenia go pracownikowi.

     

    WAŻNE!

    Wypowiedzenie zmieniające może zostać zastosowane w stosunku do osób objętych ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy, np. do kobiet w ciąży.

    Pracownik, któremu dostarczono wypowiedzenie zmieniające może je przyjąć bądź odrzucić.

    W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli zaś pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.

    Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

    Pracownik może jednak, w terminie 7 dni o dnia otrzymania wypowiedzenia zmieniającego, odwołać się do sądu pracy kwestionując np. zasadność wypowiedzenia lub jego zgodność z prawem.

    Ważne wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy musi być złożone na piśmie i musi zawierać:

    1. wypowiedzenie starych warunków pracy i płacy i zaproponowanie nowych,
    2. pouczenie o terminie złożenia oświadczenia o odmowie (niekonieczne),
    3. pouczenie o możliwości odwołania się do sądu,
    4. uzasadnienie.

    Brak któregokolwiek z tych elementów może stanowić podstawę do złożenia odwołania do sądu pracy.

    Pobierz wzór dokumentuWypowiedzenie warunków pracy i płacy

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE