Prawo budowlane
Remont mieszkania może okazać się w praktyce bardzo poważnym przedsięwzięciem i nie chodzi tu tylko o wielkość naszej nieruchomości czy chęć wprowadzenia naprawdę nowych rozwiązań funkcjonalnych, ale przede wszystkim o spełnienie wymagań ustawowych. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane jest nie tylko właściwa ze względu na proces budowlany, ale także w sytuacji zamierzonego remontu nieruchomości. Dobrą wiadomością jest jednak to, że w takim przypadku nie musimy starać się o wydanie pozytywnej decyzji budowlanej.
Czym jest remont?
Remontem na gruncie prawa budowlanego jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Każdy remont musi zostać zgłoszony do właściwego starosty. Przed przystąpieniem do prac musimy konkretnie wskazać termin rozpoczęcia remontu, jego zakres oraz sposób wykonania. Nie zapominajmy przy tym o dołączeniu do zgłoszenia oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – potrzebny będzie akt potwierdzający naszą własność danego lokalu np. umowa najmu, czy akt własności nieruchomości.
Zgłoszenie remontu
Samo zgłoszenie planowanego remontu nie jest jednak wystarczające do rozpoczęcia prac. Musi bowiem upłynąć 30 dni od wniesienia pisma do starosty, może on bowiem wnieść sprzeciw i wówczas remont nie będzie mógł być rozpoczęty. Brak jakiejkolwiek informacji ze strony starostwa jest oczywiście pozytywną przesłanką, dzięki której możemy rozpocząć prace.
Praktyka pokazuje, że remont łazienki, przedpokoju, czy zainstalowanie alarmu nie wymaga zgłoszenia do starosty. Nikt przecież nie będzie kontrolował tego, czy mogliśmy pomalować ściany lub zawiesić półki we własnym domu. W przypadku większych zmian takich jak malowanie elewacji, zamurowanie okna lub drzwi, instalacja bramy wjazdowej w nowym miejscu, wyburzenie ściany działowej czy ocieplenie wnętrza domu zgłoszenie jest już niezbędne. W niektórych przypadkach remont może wiązać się także z kwestią uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to następujących sytuacji:
- Dobudowa garażu,
- Wymiana okien ze zmianą ich wielkości,
- Dobudowa tarasu,
- Wyburzenie ściany nośnej,
- Pogłębienie piwnicy,
- Budowa komina i komika zewnętrznego lub wewnętrznego,
- Budowa szamba,
- Dodanie nowych drzwi lub okna w ścianie wewnętrznej,
- Wymiana lub wzmocnienie więźby dachowej,
- Dobudowa ganku, werandy lub ogrodu zimowego o powierzchni przekraczającej 25 m2.
Są to oczywiście tylko przykłady sytuacji, w których remont wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie będzie w przypadku remontu zabytku, jeśli tylko dany obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Wówczas zezwolenie na dokonanie jakichkolwiek zmian musi być wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Pozwolenie na budowę
Na zakończenie pamiętajmy, że właściwy urząd może nas zobowiązać do uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli realizacja obiektu lub robót objętych zgłoszeniem może naruszać ustalenia planu miejscowego lub spowodować:
- zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
- pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
- pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
- wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane