Na wstępie zaznaczmy, że stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalana jest na rok składkowy, który obecnie trwa od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. Dodatkowo określenie stopy procentowej omawianej składki spoczywa na samych płatnikach, nie mogą oni w związku z tym liczyć na pomoc ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z treścią art. 28 ustawy wypadkowej, stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 50 % najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności. Stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych ustala Zakład jako iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy płatnik składek, i wskaźnika korygującego ustalonego dla płatnika składek. Liczbę ubezpieczonych ustala się jako iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku kalendarzowego i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w poprzednim roku kalendarzowym zgłoszony w Zakładzie co najmniej 1 dzień. Jeżeli płatnik składek zgłaszany jest w Zakładzie w okresie od dnia 1 stycznia danego roku do dnia 31 marca następnego roku, liczbę ubezpieczonych ustala się w oparciu o liczbę ubezpieczonych podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w miesiącu kalendarzowym, od którego płatnik składek został zgłoszony w Zakładzie.
Tak jak przepis art. 28 ust. 3 ustawy z 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie traktuje o nieprzerwanym, trwającym przez cały rok kalendarzowy zarejestrowaniu płatnika w Zakładzie, tak przepis ust. 4 nie stanowi o "ponownym" czy "wielokrotnym" zgłaszaniu do ubezpieczenia wypadkowego. W świetle uregulowań ustawy znaczenie prawne ma skutecznie dokonane zgłoszenie do ubezpieczenia, a nie sama niezakończona procedura dokonywania tegoż zgłoszenia. Pod hipotezę ostatniej z powyższych norm prawnych podpadają sytuacje, gdy w danym roku kalendarzowym płatnik zostaje dopiero zarejestrowany w tym charakterze (w związku z rozpoczęciem po raz pierwszy lub wznowieniem działalności po dłuższej przerwie) i z oczywistych względów nie może skorzystać z mechanizmu ustalania liczby ubezpieczonych określonego w art. 28 ust. 3 ustawy, skoro w poprzednim roku kalendarzowym w żadnym miesiącu nie był zgłoszony w Zakładzie chociaż przez jeden dzień.
Z powyższego wynika zatem, że część płatników nie musi samodzielnie ustalać obowiązującej ich wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Taka sytuacja będzie miała miejsce przede wszystkim względem osób, które przekazały do ZUS informacje ZUS IWA za 3 ostatnie kolejne lata kalendarzowe (za 2011 r., 2012 r. i 2013 r.). Tacy płatnicy w terminie do 20 kwietnia 2014 r. zostaną pisemnie powiadomieni przez organ rentowy o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, według której będą musieli opłacać tę składkę w roku składkowym trwającym od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r.