- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoWyższe nakłady na służbę zdrowia? Dopiero za kilka lat

    Wyższe nakłady na służbę zdrowia? Dopiero za kilka lat

    Rząd zwiększy nakłady na służbę zdrowa dopiero za kilka lat

    Przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych trudno nazwać wypełnieniem obietnicy polepszenia jakości świadczonej w Polsce opieki zdrowotnej. Wprawdzie zakłada on zwiększenie finansowania z budżetu państwa ochrony zdrowia, jednak w stopniu niewystarczającym.  Sami projektodawcy wskazują, że „w Polsce obywatele mają poważny problem z dostępem do świadczeń zdrowotnych, który od wielu lat spowodowany jest niskimi wydatkami publicznymi na ochronę zdrowia”, jednak przedstawiony przez nich projekt zdaje się niewiele poprawiać w sytuacji chorych.

    Jak wypadamy na tle innych krajów?

    Niestety, statystyki nie są dla Polski łaskawe. Z raportu OECD z 2016 r. wynika, że w Polsce czas oczekiwania na świadczenia medyczne w 2015 r. był rekordowo długi – np. na operacje zaćmy trzeba było czekać 400 dni (w Holandii – 40 dni, w Hiszpanii i Finlandii  – ok. 100 dni), na wymianę stawu biodrowego ponad 365 dni (w Holandii – 40 dni, na Węgrzech i w Hiszpanii – ok. 150 dni), z kolei na wymianę stawu kolanowego pacjenci w naszym kraju oczekiwali ponad 400 dni (w Holandii – 30 dni, w Portugalii – 200 dni).


    Zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia

    Projekt zakłada zwiększenie nakładów na zdrowie od 2018 r., ale w niewielkim stopniu. Kraje rozwinięte przeznaczają na ochronę zdrowia średnio 6,7 proc. PKB, podczas gdy w Polsce w 2015 r. było to 4,5 proc. PKB. Z takim wskaźnikiem zajmowaliśmy jedno z ostatnich miejsc. Mniej pieniędzy publicznych niż Polska, wśród państw OECD, na ochronę zdrowia przeznaczały tylko takie państwa jak: Litwa (4,4 proc. PKB) Korea Południowa i Turcja (4 proc. PKB), Łotwa (3,4 proc. PKB) oraz Meksyk (3 proc. PKB).


    Stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia

    Na realny wzrost nakładów na służbę zdrowia możemy liczyć, ale dopiero za kilka lat. Zgodnie z projektem, w latach 2018 – 2024 na finansowanie ochrony zdrowia będą przeznaczane środki finansowe w wysokości nie niższej niż:

    • 4,67 proc. PKB w 2018 r.;
    • 4,86 proc. PKB w 2019 r.;
    • 5,03 proc. PKB w 2020 r.;
    • 5,22 proc. PKB w 2021 r.;
    • 5,41 proc. PKB w 2022 r..
    • 5,60 proc. PKB w 2023 r.;
    • 5,80 proc. PKB w 2024 r.

    Pytanie, czy to wystarczy. W dobie starzejącego się społeczeństwa, przeznaczenie na służbę zdrowia takiego procenta PKB w 2024 roku może znów okazać się niewystarczające i zapewni nam po raz kolejny jedno z niechlubnych, ostatnich miejsc w rankingu.

    Podstawa prawna:
     Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wraz z uzasadnieniem.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE