Spis treści
W jakich krajach można skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Jeśli masz w planach zagraniczny wyjazd na narty – nie zwlekaj, już dzisiaj udaj się do Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i zaopatrz się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta wydawana jest bezpłatnie. W oparciu o ten dokument za granicą będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej w ramach publicznej służby zdrowia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia skorzystanie z publicznej służby zdrowia w stanach nagłych podczas pobytu we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Szwecji, Islandii i Liechtensteinie.
Gdzie należy złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?
W celu otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego trzeba złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami można złożyć w Oddziale w jeden z następujących sposobów:
- osobiście w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia,
- pocztą – na kopercie warto dopisać: „Wniosek o wydanie EKUZ”,
- faksem (numery faksów poszczególnych oddziałów dostępne są na stronach internetowych NFZ),
- pocztą elektroniczną (adresy e-mail poszczególnych oddziałów dostępne są na stronach internetowych NFZ) – w przypadku, gdy wniosek został przesłany za pośrednictwem poczty elektronicznej, a brak jest podpisu na wniosku, wnioskodawca ma możliwość wyłącznie odbioru osobistego EKUZ.
Jeśli zależy Ci na czasie, oczywiście najlepiej złożyć wniosek osobiście – wówczas jest duża szansa, że będziesz mógł odebrać EKUZ „od ręki”. Natomiast w przypadku, gdy wniosek prześlesz pocztą, faksem, bądź za pomocą poczty elektronicznej, to przygotowaną kartę EKUZ będziesz mógł odebrać osobiście w Oddziale i każdej delegaturze w godzinach pracy.
Na jaki okres jest wydawana Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w związku z pobytem turystycznym może zostać wydana na okres:
- 5 lat dla emeryta;
- 6 miesięcy dla osób ubezpieczonych tj. osób zatrudnionych, prowadzących pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, członków rodzin ww. (w przypadku członka rodziny – dzieci – powyżej 18 r. ż. niezbędne jest każdorazowe przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń)
- 2 miesięcy dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy oraz niewymienionych wcześniej osób ubezpieczonych;
Dodatkowo karta może być wydana:
- na okres do 6 miesięcy dla:
– dla kobiet w okresie ciąży lub porodu, posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
– dzieci i młodzież do 18 roku życia (okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 roku życia);
- na okres do 90 dni dla:
– osoby, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję np. wójta, burmistrza (uprawnione na podstawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- na okres do 42 dni od dnia porodu dla:
– kobiety w okresie połogu, posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Oczywiście posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego podczas wyjazdów zagranicznych na narty czy snowboard nie jest obowiązkowe. Niektórzy podczas zagranicznych wyjazdów polegają tylko na wykupionych prywatnych ubezpieczeniu, które w razie potrzeby pokryje między innymi koszty leczenia. Jednak mimo wszystko, zalecamy zabranie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego ze sobą – co może zaoszczędzić wieli kłopotów…