Ustawodawca wprowadza zakaz organizowania gier przez sieć Internet i uczestnictwa w grach urządzanych przez Internet. Możliwe będzie jedynie urządzanie zakładów wzajemnych przez Internet, pod warunkiem spełnienia wymogów ustawowych, w tym uzyskania zezwolenia wydanego przez ministra finansów.
Dla bezpieczeństwa grających i przestrzegania reguł urządzania gier wskazano w ustawie, aby urządzenia przetwarzające i przechowujące informacje oraz dane dotyczące zakładów wzajemnych urządzanych przez Internet i ich uczestników były zainstalowane i przechowywane w Polsce. Strona internetowa wykorzystywana do ich przyjmowania powinna być przypisana do polskich stron internetowych. Transakcje wynikające z tych zakładów mają być realizowane za pośrednictwem banku mającego siedzibę lub oddział w Polsce. Dowody udziałów w zakładach wzajemnych będą zabezpieczone przed ingerencją osób nieuprawnionych, z możliwością weryfikacji ich autentyczności. Dodatkowo, podmiot urządzający takie zakłady będzie musiał złożyć, w terminie określonym w zezwoleniu, zabezpieczenie finansowe w wysokości 480 tys. zł. W takich zakładach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.
W projekcie nowelizacji ustawy założono, że we wszystkich ośrodkach gier, czyli w kasynach gry, w salonach gier na automatach oraz salonach gry w bingo pieniężne – będzie prowadzona rejestracja gości, jako warunek wstępu. Obejmie ona sprawdzenie i zapisanie w rejestrze daty i godziny wejścia gościa oraz jego danych osobowych. Dane objęte rejestrem będą udostępniane m.in. wyłącznie funkcjonariuszom celnym, inspektorom kontroli skarbowej, policji, sądowi, prokuratorowi – w celu weryfikacji przestrzegania sądowego zakazu uczestnictwa w grach hazardowych.
Omawiana nowelizacja wprowadza bardzo duże ułatwienia przy organizacji „małych” loterii fantowych i „małych” gier w bingo fantowe. W myśl art. 7 ust. 1a ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.) loterie fantowe lub gry bingo fantowe, w których wartość puli wygranych nie przekracza kwoty bazowej, o której mowa w art. 70, mogą być urządzane przez podmioty wymienione w ust. 1, po dokonaniu ich zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się nie później niż 30 dni przed dniem rozpoczęcia tej gry. W związku z powyższym, począwszy od dnia 14 lipca 2011 roku organizowanie loterii fantowych i gry w bingo fantowe w przypadku gdy wartość wszystkich nagród nie przekracza kwoty 3.394,58zł nie wymaga zezwolenia a wystarczające jest jedynie zgłoszenie tej loterii lub bingo fantowego.
Ponadto, w nowelizacji uzupełniono cele wydatkowania środków finansowych z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Pieniądze z tego Funduszu będą przeznaczane m.in. na działania dotyczące uzależnień, które nie zostały spowodowane substancjami psychoaktywnymi.
www.SerwisPrawa.pl