- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZakaz wyprowadzania psów niezgodny z prawem. Przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

    Zakaz wyprowadzania psów niezgodny z prawem. Przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

    Uchwała Rady Miejskiej

    Wyrok dotyczy uchwały Rady Miejskiej w Wołowie (woj. Dolnośląskie), z dnia 13 listopada 2013 r. nr LIV/342/2013 w przedmiocie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Wołów. Powyższy regulamin zakładał m.in. całkowity zakaz wprowadzania zwierząt domowych do ,,obiektów użyteczności publicznej” z wyjątkiem obiektów przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt (lecznice, wystawy itp.). Co więcej, uchwała zakładała zakaz wstępu dla psów do parków, na place zabaw, do piaskownic oraz na tereny kąpielisk.

    Zaskarżenie uchwały

    Uchwała wołowskich radnych została zaskarżona przez Wojewodę Dolnośląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Wojewoda podstawę skargi oparł za twierdzeniu, że wszystkie założenia zawarte w uchwale zostały już unormowane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Skład orzekający Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego orzekł o niezgodności z prawem powyższej uchwały. Radni z Wołowa odwołali się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który definitywnie rozstrzygnął zagadnienie oddalając skargę Rady Miejskiej Wołowa.

    Orzeczenie NSA

    Sąd orzekł, że zakazy zawarte w powyższej uchwale stanowią środek nadmiernie ograniczający swobodę poruszania się oraz przebywania w określonym miejscu. Ponadto w orzeczeniu podkreślono, że porządek pozwalają zachować przepisy zobowiązujące właścicieli psów do sprzątania po swoich podopiecznych. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawnie skuteczny wyłącznie wobec Wołowa w województwie Dolnośląskim. Zgodnie z wyrokiem, zaskarżone przepisy uchwały zostały uznane za nieważne, co determinuje usunięcie przez władze Wołowa tabliczek z zakazem wyprowadzania zwierząt w wskazanych miejscach w uchwale. Należy podkreślić przełomowy charakter tego orzeczenia, który daje impuls do zniesienia podobnych zakazów w całej Polsce.

    Podstawa prawna:
    Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2012 poz 391).
    Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2015 r., sygn. akt II OSK 2439/14, Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 czerwca 2014 r., sygn. akt II SA/Wr 153/14

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE