- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBizneshipoteczneZakup mieszkania na rynku wtórnym krok po kroku

    Zakup mieszkania na rynku wtórnym krok po kroku

    Uważnie sprawdź mieszkanie
    Przed dokonaniem ostatecznego wyboru mieszkania, dobrze jest zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego okolic nieruchomości. Może się okazać, że widok z okna na piękny park za parę lat przesłonią apartamentowce albo że blok znajdować się będzie tuż przy trasie szybkiego ruchu. Warto więc sprawdzić jakie inwestycje są planowane w kolejnych latach w najbliższej okolicy.
    Ekspert ZFDF radzi także zajrzeć do księgi wieczystej nieruchomości. – Gdy na przykład w jej czwartym dziale – hipotece – znajduje się zadłużenie, sprzedający będzie musiał je spłacić z pieniędzy otrzymanych ze sprzedaży. Wskazane jest także sprawdzenie, czy sprzedający widnieje jako właściciel w dziale drugim i czy nie ma innych współwłaścicieli (wówczas ich zgoda jest konieczna, aby przenieść własność nieruchomości). Jeśli mieszkanie sprzedaje pełnomocnik trzeba się zaś upewnić, że ma odpowiednio przygotowane pełnomocnictwo (koniecznie notarialne). Niemniej ważne jest też sprawdzenie działu trzeciego, gdzie mogą być wpisane inne prawa obciążające nieruchomość. Może to być na przykład dożywocie, czyli czyjeś prawo do mieszkania w mieszkaniu lub domu  – radzi Bartosz Turek, Home Broker, Związek Firm Doradztwa Finansowego.
    Czasem zdarza się też, że kupujący nabywają mieszkanie z zameldowanym lokatorem, który nie chce się z niego później wymeldować. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy poprosić o zaświadczenie o stanie zameldowania z urzędu gminy. Dotychczasowi mieszkańcy także powinni się wymeldować przed podpisaniem umowy z nowymi właścicielami.

    Określ wartość mieszkania z rzeczoznawcą
    Procedura kredytowania na rynku wtórnym nie jest tak skomplikowana jak na rynku pierwtonym. Nie trzeba np. przedstawiać tylu dokumentów co kupując mieszkanie od dewelopera. Kwota kredytu, jaką bank zechce przyznać jest jednak uzależniona między innymi od wyceny nieruchomości dokonanej przez rzeczoznawcę. – Zadaniem rzeczoznawcy jest oszacowanie wartości mieszkania – czasem odbiega ona jednak od oczekiwań sprzedającego. Powinno to być ostrzeżenie dla kupującego, czy aby na pewno nie przepłaca za nieruchomość. Nie jest jednak wykluczone, że pierwotnie bank niedoszacuje wartości mieszkania lub domu. Można wtedy prosić o drugą wycenę. Nabywca powinien otrzymać listę rzeczoznawców akceptowanych przez bank w jego placówce – tłumaczy Bartosz Turek (Home Broker, ZFDF).

    Podpisz umowę kupna
    Ostateczna umowa (ale też przedwstępna) z deweloperem musi zostać podpisana w formie aktu notarialnego. – Warto dokładnie sprawdzić, czy jej zapisy zgadzają z warunkami umowy wstępnej. W przeciwnym przypadku bank może nawet chcieć przeprowadzić procedurę kredytową od początku, a w mniej restrykcyjnym przypadku niezbędne będzie przygotowanie aneksu, którego koszt sporządzenia będzie trzeba pokryć. Umowa powinna zawierać informację o uiszczeniu opłaty za mieszkanie i wniosek do sądu o założenie księgi wieczystej i wpisanie do niej nowych właścicieli – mówi Bartosz Turek (Home Broker, ZFDF).

    Podpisz umowę z dostawcą energii
    Nowy właściciel musi też pamiętać, aby podpisać nową umowę z zakładem energetycznym (i ewentualnie gazownią). Czasem warunkiem jest uprzednie wypowiedzenie jej przez poprzedniego właściciela. Warto więc tego dopilnować.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE