- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaUmowycywilneZakup podróbki na aukcji internetowej - co można zrobić?

    Zakup podróbki na aukcji internetowej – co można zrobić?

    Oczywiście pierwszą czynnością jaką powinien dokonać przez zakupem każdy internauta powinno być dokładne zaznajomienie się nie tylko z oferowanym towarem ale także z danymi i renomą sprzedawcy. Z reguły przeprowadzenie wcześniejszego wywiadu wśród znajomych, co do danego sklepu internetowego i produktów tam sprzedawanych jest wystarczające, aby upewnić się, że możemy zaufać konkretnemu sprzedawcy. Nie zawsze jednak jest to możliwe i czasem po prostu trafimy na oszusta. W takiej sytuacji prawo chroni nas jako kupujących.

    Jednym z rozwiązań jest reklamowanie produktu u sprzedawcy – nie jest on bowiem zgodny z naszymi oczekiwaniami (chyba, że sprzedawca wyraźnie zaznaczył w opisie aukcji, że oferowany produkt nie jest oryginałem). Z drugiej strony takie świadome i jawne określenie podróbki jest karalne. Zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, czynem nieuczciwej konkurencji jest naśladowanie gotowego produktu, polegające na tym, że za pomocą technicznych środków reprodukcji jest kopiowana zewnętrzna postać produktu, jeżeli może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu. Zgodnie z art. 24 tej ustawy, każdy kto, za pomocą technicznych środków reprodukcji, kopiuje zewnętrzną postać produktu lub tak skopiowany wprowadza do obrotu, stwarzając tym możliwość wprowadzenia klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu, czym wyrządza poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jednocześnie Prawo przemysłowe przewiduje, że kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 lub – w wypadku mniejszej wagi – grzywnie.

    Zanim jednak zdecydujemy się na zgłoszenie sprawcy do organów ścigania, spróbujmy ugodowo załatwić sprawę ze sprzedawcą podróbki. W tym celu wiele serwisów aukcyjnych prowadzi tzw. centra sporów, które pozwalają w dosyć szybki i sprawny sposób wyjaśnić zaistniałą sytuację. Taka procedura polega na opisaniu problemu w związku z zakupem danego przedmiotu na aukcji przez kupującego, a następnie przesłaniu takiej informacji sprzedawcy za pośrednictwem pracownika serwisu aukcyjnego. Jeżeli jednak takie działanie nie pomoże i sprzedawca będzie uchylał się od wymiany towaru na oryginalny lub zwrotu pieniędzy, to pozostaje nam już wyłącznie droga sądowa. Jeżeli dany serwis aukcyjny nie oferuje rozwiązania pod postacią centrum sporów, warto wcześniej samodzielne próbować kontaktu ze sprzedawcą, a dopiero później korzystać z drogi sądowej.

    Podstawą pozwu kierowanego w takiej sprawie będzie art. 556 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne). Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej; w razie sprzedaży praw sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie praw (rękojmia za wady prawne). Zastosowanie znajdzie także art. 560 § 1 KC, który stanowi, że jeżeli rzecz sprzedana ma wady, kupujący może od umowy odstąpić albo żądać obniżenia ceny. Jednakże kupujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE