- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyZaległość w opłatach za śmieci - co dalej?

    Zaległość w opłatach za śmieci – co dalej?

    Już niedługo Polskę czeka tzw. rewolucja śmieciowa, a wszystko przez powszechnie znaną ustawę śmieciową, której przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca b.r. Ogólnie rzecz biorąc nowe regulacje wprowadzają duże zmiany w zakresie kosztów wywozu nieczystości, przenosząc odpowiedzialność w tej materii na poszczególne gminy. Jak się okazuje nie jest to jednak jedyna nowość – ustawodawca chce bowiem, aby egzekucja zaległych opłat śmieciowych była przeprowadzana dużo szybciej, niż ma to miejsce w chwili obecnej.

    Zmianę reguł w tym zakresie zawdzięczamy tzw. ustawie opakowaniowej z dnia 11 maja 2001 r. , a dokładniej nowelizacji wprowadzonej do tego aktu prawnego 31 maja 2013 r. Wprowadzona regulacja przewiduje uchylenie art. 6p ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepis ten wskazuje, że w razie stwierdzenia, że właściciel nieruchomości nie uiścił opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uiścił ją w wysokości niższej od należnej, wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa, w drodze decyzji, wysokość zaległości z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Podkreślenia wymaga fakt, iż nowa regulacja ma wejść w życie bardzo szybko, nawet przed 1 lipca 2013 r. Tym samym zniknie z polskiego systemu prawnego konieczność wydawania decyzji w przedmiocie zaległości w opłatach za śmieci.

    Wydawanie decyzji administracyjnej jest związane z trybem odwoławczym, to z kolei znacznie wydłuża czas postępowania oraz generuje niepotrzebne koszty. Uchylenie omawianego przepisu będzie skutkowało zatem przyspieszeniem egzekucji zaległych opłat śmieciowych oraz zmniejszeniem opłat egzekucyjnych. Dłużnik już na nowych zasadach będzie otrzymywał upomnienie nawet za niewielką zaległość w należnych opłatach. Jeżeli nie zareaguje na takie pismo i nie wyjaśni sprawy lub nie uiści wymaganej kwoty, organy gminy będą uprawnione do wystawienia tytułu wykonawczego, ten z kolei stanowi podstawę do przeprowadzania egzekucji administracyjnej w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

    Ustawodawca podkreśla, że nowe przepisy śmieciowe niejako same wymogły usunięcie decyzji w przedmiocie zaległości w opłatach za wywóz nieczystości. Dla przypomnienia, od lipca 2013 r. wysokość powyższych opłat jest określana przez samych mieszkańców na podstawie właściwych deklaracji (wypełnianych w oparciu o sposób naliczania takich opłat przyjęty przez gminę). Tym samym każdy mieszkaniec konkretnej gminy będzie świadomy wysokości opłaty śmieciowej w jego przypadku – nie ma zatem potrzeby wydawania decyzji administracyjnej w przedmiocie zaległości opłaty śmieciowej, jeśli tylko taka się pojawi.

    Na zakończenie warto podkreślić, że omawiana decyzja administracyjna będzie mogła pojawić się w naprawdę szczególnych przypadkach – jeśli mieszkaniec gminy nie złożył deklaracji śmieciowej lub podał w niej nieprawdziwe dane – np. dotyczące złego metrażu mieszkania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE