Każdy żłobek, jako placówka opiekuńczo – wychowawcza, podlega ścisłym rygorom prawnym w zakresie jego tworzenia i rejestracji. Podstawowym aktem prawnym jest w tej materii ustawa z dnia z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Zgodnie z treścią art. 26 – 28 w/w aktu prawnego, prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Rejestr prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego. Rejestr jest jawny i podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej gminy prowadzącej rejestr. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta publikuje rejestr za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Rejestr zawiera:
- nazwę lub imię i nazwisko oraz siedzibę lub adres podmiotu prowadzącego żłobek lub klub dziecięcy;
- numer NIP i REGON podmiotu prowadzącego żłobek lub klub dziecięcy;
- miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego;
- liczbę miejsc w żłobku lub klubie dziecięcym.
Adres będącego osobą fizyczną podmiotu prowadzącego żłobek lub klub dziecięcy nie podlega ujawnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej, jeżeli jest inny niż adres prowadzenia przez tę osobę żłobka lub klubu dziecięcego.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta dokonuje wpisu do rejestru na podstawie pisemnego wniosku o wpis do rejestru, złożonego przez podmiot zamierzający prowadzić żłobek lub klub dziecięcy. Wniosek zawiera:
- w przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej – numer lub indeks identyfikujący podmiot we właściwym rejestrze publicznym, potwierdzający status podmiotu;
- numer NIP i REGON, o ile wnioskodawcy te numery nadano;
- oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych;
- w przypadku osoby fizycznej oświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie;
- oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy;
- w przypadku osoby fizycznej – numer PESEL.
Wniosek rejestracyjny można jednak składać nie tylko w tradycyjnej, papierowej formie, ale także przy pomocy komputera podłączonego do sieci internetowej. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Ministra pracy i polityki społecznej z dnia 31 stycznia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów elektronicznych o wpis, zmianę oraz wykreślenie w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych, określone zostały trzy formularze rejestracyjne, które będzie można składać za pośrednictwem platformy ePUAP (osobista wizyta w urzędzie będzie zatem zbędna). Te formularze to:
- wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
- zmiana w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
- wykreślenie z rejestru żłobków i klubów dziecięcych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
Aby skorzystać z możliwości elektronicznej rejestracji, trzeba posiadać konto na ePUAP. Możliwość jego założenia, wraz z czytelną instrukcją, odnajdziemy na stronie www.epuap.gov.pl