- Reklama -
sobota, 23 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZapewnienie bezpieczeństwa publicznego

    Zapewnienie bezpieczeństwa publicznego

    Zmiana rozporządzenia ma na celu uproszczenie procesu uzyskiwania świadectw dopuszczenia dla wyrobów przez ich producentów, dostawców i importerów poprzez ograniczenie wymagań techniczno-użytkowych do niezbędnych, w celu zagwarantowania właściwego poziomu ochrony i bezpieczeństwa użytkowania. W trakcie prac nad nowelizacją szczególną uwagę przywiązywano do precyzyjnego określenia wymagań techniczno-użytkowych istotnych dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przy jednoczesnym otwartym podejściu do nowych rozwiązań konstrukcyjnych i wyrobów innowacyjnych. Zakres wymagań dodatkowych zawartych w załączniku do rozporządzenia ogranicza się do wymagań kluczowych i najważniejszych z punktu widzenia wprowadzania i użytkowania wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia oraz mienia, wprowadzanych do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej oraz wykorzystywanych przez te jednostki do alarmowania o pożarze lub innym zagrożeniu oraz do prowadzenia działań ratowniczych, a także wyroby stanowiące podręczny sprzęt gaśniczy. Wymagania techniczno-użytkowe zawarte w załączniku do rozporządzenia zostały w sposób istotny ograniczone do najważniejszych. W konsekwencji znacząco ograniczono zatem objętość załącznika. Umożliwi to łatwiejszy dostęp jednostek ochrony przeciwpożarowej do wspólnego rynku wyrobów, a także uprości postępowanie producentów w zakresie uzyskania stosownego świadectwa dopuszczenia.
     
    W treści rozporządzenia wprowadzono nowelizację przepisów § 2, § 5, § 10 ust. 2 oraz § 18. Modyfikacja § 2 rozporządzenia wynika z faktu scalenia dwóch dotychczas obowiązujących załączników w jeden. Znowelizowany § 5 rozporządzenia jest wynikiem uzgodnienia jego treści z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Producentów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych i Sprzętu Ratowniczego, które postulowało o rezygnację z wymogu przedstawiania wyników badań nie starszych niż 3 lata oraz uwzględnianie wyników badań również innych laboratoriów pod warunkiem, że badania te są wykonywane metodami akceptowanymi przez jednostkę dopuszczającą. Zmiana w § 10 ust. 2 odnosi się do postulatu powyższego Stowarzyszenia w zakresie wydłużenia okresu z 6 do 12 miesięcy na przedstawienie dostosowanego wyrobu do badań w przypadku zmian w Polskich Normach oraz w wymaganiach techniczno-użytkowych. Nowelizacja przepisu § 18 dotyczy zaś dostosowania jego treści do brzmienia przepisu art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej w zakresie uzupełnienia państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
     
    W wyniku prac nad nowelizacją rozporządzenia nastąpiło połączenie wykazu wyrobów i wymagań techniczno- użytkowych w jeden załącznik do rozporządzenia, co jest uzasadnione większą czytelnością i łatwością interpretacji przepisu. Wykaz wyrobów został rozszerzony o pozycje: szelki ratownicze, oprawy oświetleniowe do oświetlenia awaryjnego, telekomunikacyjne kable stacyjne do instalacji przeciwpożarowych, przewody i kable elektryczne oraz światłowodowe, stosowane do zasilania i sterowania urządzeniami służącymi ochronie przeciwpożarowej, zamocowania przewodów i kabli elektrycznych oraz światłowodowych, stosowanych do zasilania i sterowania urządzeniami służącymi ochronie przeciwpożarowej oraz o dźwigi dla straży pożarnej.
     
    Zasadniczym skutkiem nowelizacji jest ograniczenie do najważniejszych wymagań techniczno-użytkowych dla wyrobów określonych w rozporządzeniu, nieograniczających nowych rozwiązań konstrukcyjnych, a także ułatwiających uzyskanie świadectwa dopuszczenia, jak również mających wpływ na mniejsze koszty badań wyrobów na potrzeby dopuszczenia, przy jednoczesnym zapewnieniu wymaganego właściwego poziomu ochrony oraz bezpieczeństwa użytkownika. Koszty badań po nowelizacji będą niższe z uwagi na zmniejszenie ilości cech podlegających weryfikacji poprzez badania danego wyrobu. W projekcie ograniczono się bowiem do cech najważniejszych wymagań technicznoużytkowych dla danego wyrobu – najistotniejszych z punktu widzenia użytkowników.
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE