Nowa wersja protokołów zaczęła obowiązywać już od 1 lipca 2012 r. we wszystkich sądach okręgowych i apelacyjnych w całym kraju. Główną różnicą w przebiegu nagrywania jest to, że sądy okręgowe muszą stosować zarówno urządzenia potrzebne do nagrywania obraz jak i dźwięku, natomiast sądy apelacyjne tylko urządzenia o charakterze dźwiękowym. Dotychczasowy pisemny protokół pozostanie, jednak tylko w szczątkowej formie pod postacią protokołu skróconego. Obejmuje on tylko najważniejsze informacje o przebiegu i wynikach konkretnego posiedzenia.
Wprowadzenie powyższych rozwiązań wymagało zmiany Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią art. 157 § 1 KPC, z przebiegu posiedzenia jawnego protokolant sporządza protokół. Protokół sporządza się, utrwalając przebieg posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz pisemnie, pod kierunkiem przewodniczącego, zgodnie z art. 158 § 1 KPC. Jeżeli jednakże ze względów technicznych utrwalenie przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk nie jest możliwe, protokół jest sporządzany wyłącznie pisemnie, pod kierunkiem przewodniczącego, zgodnie z art. 158 § 2 (art. 157 § 11 KPC). Pamiętajmy, że strony albo uczestnicy postępowania muszą być o rozpoczęciu nagrywania zostać poinformowani przez sąd.
Nagrywane rozprawy są przekazywane z sali rozpraw do serwerowni sądu na macierz dyskową, gdzie zostaną odpowiednio zapisane i zabezpieczone. Ważne jest także to, że każda rozprawa zostanie nagrana na płytę DVD załączoną do akt sprawy. Zgodnie z art. 9 § 2 KPC, strony i uczestnicy postępowania mają prawo do otrzymania z akt sprawy zapisu dźwięku, chyba że protokół został sporządzony wyłącznie pisemnie.
Pamiętajmy, że nagrywanie toku rozprawy może być dokonywane także przez stronę postępowania lub publiczność – nie trzeba do tego uzyskać uprzedniej zgody sądu. Oczywiście jeżeli takie nagrywanie powodowałoby naruszenie powagi sądu, spokoju albo w jakikolwiek sposób uniemożliwi dokonywanie czynności sądowych, to sąd ma prawo upomnieć daną osobę, że takie zachowanie jest niedopuszczalne i może zakazać dalszego nagrywania rozprawy.