- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZasady odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny

    Zasady odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny

    Zasady odpowiedzialności zawodowej to jeden z głównych filarów podpisanej przez Prezydenta ustawy o niektórych zawodach medycznych

    Zasady odpowiedzialności zawodowej w ujęciu ustawy o niektórych zawodach medycznych

    Zasady odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny stały się przedmiotem regulacji ustawy, którą 1 września podpisał Prezydent. Osoba wykonująca zawód medyczny będzie podlegała odpowiedzialności zawodowej za zawinione naruszenie przepisów związanych z wykonywaniem danego zawodu medycznego. Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód medyczny będzie obejmowało:

    1) czynności sprawdzające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego;
    2) postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego;
    3) postępowanie przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej.

    Postępowanie wyjaśniające

    Rzecznik dyscyplinarny będzie wszczynał postępowanie wyjaśniające na wniosek albo z urzędu. Zgodnie z ustawą uprawnionym do złożenia wniosku, będzie minister właściwy do spraw zdrowia, minister właściwy do spraw wewnętrznych, Minister Obrony Narodowej, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia oraz pokrzywdzony. Złożenie wniosku, przez pokrzywdzonego będzie podlegało opłacie w wysokości 200 zł.

    Komisja Odpowiedzialności Zawodowej

    Komisja Odpowiedzialności Zawodowej będzie się składała z członków powoływanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia na 4 letnią kadencję, po 4 przedstawicieli osób wykonujących dany zawód medyczny, 4 przedstawicieli osób wykonujących czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych oraz 8 przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia. W ustawie rozstrzygnięto, że członkowie Komisji w zakresie orzekania podlegają przepisom powszechnie obowiązującego prawa i nie są związani rozstrzygnięciami innych organów stosujących prawo, z wyjątkiem prawomocnego orzeczenia sądu.

    System kar

    Po wejściu w życie przepisów określających zasady odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny karami za przewinienie zawodowe będą:
    1) upomnienie;
    2) nagana;
    3) kara pieniężna;
    4) zawieszenie uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego na okres do 5 lat;
    5) pozbawienie uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego.

    Instancyjność postępowania

    Od orzeczenia, osobie obwinionej oraz rzecznikowi dyscyplinarnemu będzie przysługiwał, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Komisję w składzie pięcioosobowym. W ponownym rozpatrywaniu sprawy nie będą mogły brać udziału osoby uczestniczące w wydaniu zaskarżonego orzeczenia. Z kolei od orzeczenia wydanego na skutek ponownego rozpatrzenia sprawy osobie obwinionej będzie przysługiwało, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia, odwołanie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby obwinionej sądu apelacyjnego.

    Kara pozbawienia prawa do wykonywania zawodu medycznego

    Orzeczenie kary pozbawienia uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego będzie powodowało skreślenie z rejestru bez prawa ubiegania się o ponowny wpis do rejestru przez okres 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o karze pozbawienia uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego. Ustawa reguluje także kwestie zatarcia orzeczonego kary z mocy prawa. W sprawach zaś nieuregulowanych w ustawie do postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej będą miały zastosowanie odpowiednio przepisy:

    1) ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego; nie stosuje się przepisów o oskarżycielu prywatnym, powodzie cywilnym, przedstawicielu społecznym, postępowaniu przygotowawczym oraz środkach przymusu, z wyjątkiem przepisów o karze pieniężnej

    oraz

    2) ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE