Tak jak poprzednio zapisano, że nieletniego wobec którego zastosowano środki przymusu bezpośredniego, należy objąć wzmożonym oddziaływaniem psychologiczno-pedagogicznym. Powinno ono zmierzać w szczególności do rozładowania napięcia emocjonalnego i wyeliminowania agresji. Do tych zapisów dodana została regulacja, zgodnie z którą zakres i wyniki oddziaływania psychologiczno-pedagogicznego będą odnotowywane w dokumentacji nieletniego prowadzonej przez zakład lub ośrodek. Chodzi o dokumentowanie stosowanych metod wychowawczych i ich skuteczności.
Dotychczasowy przepis stanowiący o tym, że użycie siły fizycznej polega na doraźnym, krótkotrwałym ręcznym obezwładnieniu nieletniego, uzupełniono o zapis, że zadawanie uderzeń w ramach siły fizycznej dopuszczalne jest wyłącznie w celu odparcia bezpośredniego zamachu na życie lub zdrowie własne lub innych osób. Uzupełniono wymagania, jakie powinny spełniać izby izolacyjne. Pomieszczenie takie, oprócz tego że musi być dźwiękochłonne, ogrzane i oświetlone, teraz będzie także monitorowane. Monitoring ma zapobiec ewentualnym próbom samobójczym i samookaleczenia, co powinno poprawić bezpieczeństwo w izbach izolacyjnych.
Zmieniony został dotychczasowy zapis uwzględniający łączne stosowanie wobec nieletnich dwóch środków przymusu bezpośredniego: pasa obezwładniającego i kaftana bezpieczeństwa. Z racji tego, iż praktyczne użycie tych środków się różni, zdecydowano o ich rozdzieleniu, czyli osobno zapisano kiedy stosuje się założenie pasa obezwładniającego, a kiedy kaftana bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie sprawi, że ich użycie wobec nieletniego będzie bezpieczniejsze. Równocześnie na 8 godzin określono maksymalny czas stosowania pasa obezwładniającego i kaftana bezpieczeństwa. Taki czas powinien wystarczyć na wyciszenie agresywnego wychowanka lub podjęcie decyzji o podaniu mu leków.
W zaprojektowanych przepisach przyjęto, że protokół zastosowania środka przymusu bezpośredniego zostanie uzupełniony o informacje o dokładnej godzinie jego użycia, miejscu zastosowania i godzinie zakończenia. Ma też zawierać imię i nazwisko oraz datę urodzenia nieletniego, wobec którego zastosowano środek przymusu bezpośredniego. Takie przepisy są konieczne ze względu na konieczność ścisłego przestrzegania praw nieletnich, a temu m.in. służy precyzyjna informacja o użyciu środka przymusu bezpośredniego. Jednocześnie dyrektora zakładu lub ośrodka zobligowano do prowadzenia rejestru zastosowanych środków przymusu bezpośredniego wobec nieletniego. Rejestr ten zawierać będzie: dane osobowe nieletniego, datę, rodzaj, przyczynę oraz godzinę zastosowania i czas stosowania środka przymusu bezpośredniego. Dyrektor w ciągu 24 godzin, a nie tak jak dotychczas 72 godzin – będzie musiał też zawiadomić odpowiednie instytucje o zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego.
Zgodnie z nowymi przepisami, nieletni zostanie poinformowany o przysługującym mu prawie wniesienia skargi na zastosowany wobec niego środek przymusu bezpośredniego. Taką skargę będzie mógł złożyć w ciągu 30 dni od chwili zakończenia stosowania tego środka.