Celem wejścia w życie nowych przepisów jest wyeliminowanie lub co najmniej znaczące ograniczenie przypadków posługiwania się przez kierowców sfałszowanymi kartami parkingowymi, a także znaczące ograniczenie przypadków, w których kierowcy posługują się kartami wydanymi osobom które zmarły oraz stworzenie służbom uprawnionym do kontroli pojazdów lepszych możliwości sprawdzenia prawidłowości wykorzystywania karty parkingowej w sytuacji, gdy kierowca twierdzi, że przewozi osobę niepełnosprawną. W rezultacie tego nowelizacja ustawy powinna przyczynić się do zwiększenia ilości miejsc parkingowych rzeczywiście dostępnych dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
Karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej
Zgodnie z nowelizacją ustawy – Prawo o ruchu drogowym, karta parkingowa wydawana będzie:
- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się i osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 16 roku życia mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się – wydawana będzie – za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej – przez przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności na podstawie wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności:
- orzeczenia o niepełnosprawności,
- orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień
– wraz ze wskazaniem spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, przy czym w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Z kolei, karta parkingowa będzie wydawana placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się – za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, przez przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, na podstawie dokumentów przedstawionych przez wnioskodawcę. Przy czym należy podkreślić, że na jeden pojazd wykorzystywany do przewozu osób niepełnosprawnych wydawana będzie jedna karta parkingowa.
Na jaki okres będzie wydawana karta parkingowa?
Osobom niepełnosprawnym zaliczonym do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się i osobom niepełnosprawnym, które nie ukończyły 16 roku życia mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się – karta parkingowa wydawana będzie na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności bądź o wskazaniach do ulg i uprawnień, ale nie dłużej niż na okres 5 lat. Natomiast placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się – karta parkingowa będzie wydawana na okres 3 lat.
Kiedy karta parkingowa straci ważność?
Karta parkingowa straci ważność:
- po upływie terminu ważności karty;
- w przypadku zgłoszenia utraty karty przez osobę lub placówkę, której wydano kartę;
- w przypadku zwrotu karty organowi, który ją wydał;
- w razie likwidacji placówki, której wydano kartę;
- w razie śmierci osoby, której wydano kartę.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw