Świadectwo pracy po umowie terminowej
W sytuacji, gdy pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów. Oznacza to, że, co do zasady, świadectwo pracy powinno być wydane w dniu upływu 24-miesięcznego terminu liczonego od momentu zawarcia pierwszej z wymienionych umów. Co istotne, termin ten należy liczyć od dnia zawarcia umowy, a nie od dnia nawiązania stosunku pracy.
Jeśli umowa trwa dłużej
Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy rozwiązanie lub wygaśnięcie terminowej umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, wówczas świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę. Jeżeli więc w dniu upływu 24-miesięcznego okresu trwa jedna z wymienionych umów o pracę, świadectwo pracy wydaje się dopiero po zakończeniu tej umowy, nawet jeśli termin jej zakończenia przypadałby kilka miesięcy później.
Wydanie świadectwa pracy na żądanie pracownika
Należy pamiętać, że niezależnie od powyższego, pracownik w każdym czasie może żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej terminowej umowy o pracę lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest wydanie tego świadectwa w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.
Odpowiedzialność pracodawcy za niewydanie świadectwa pracy
Naruszenie obowiązku wydania pracownikowi świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawo pracownika i podlega karze grzywny od 1.000,-zł do 30.000,-zł. Ponadto pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania przez pracownika bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni. Jeżeli więc z powodu nieotrzymania świadectwa pracy pracownik nie mógł znaleźć nowego zatrudnienia, ponieważ nie mógł go przedstawić potencjalnemu pracodawcy, wtedy ma on prawo domagać się odszkodowania, ale tylko do wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia. Trzeba również pamiętać, że w takim przypadku to pracownik musi wykazać, że niemożność znalezienia pracy była spowodowana niewydaniem świadectwa. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego odpowiedzialność pracodawcy w związku z niewydaniem lub wydaniem niewłaściwego świadectwa pracy nie ogranicza się jedynie do szkody po stronie pracownika, wynikającej z niemożności znalezienia pracy. Jeżeli pracownik poniósł, w związku z nieotrzymaniem świadectwa, inną szkodę (np. nie mógł się zarejestrować w urzędzie pracy, a przez nie uzyskał zasiłku dla bezrobotnych), wówczas może dochodzić od pracodawcy odszkodowania na ogólnych zasadach, przewidzianych w Kodeksie cywilnym. W takim przypadku nie ma zastosowania ograniczenie maksymalnego odszkodowania do 6-tygodniowego wynagrodzenia. Oczywiście i w tej sytuacji to pracownik musi udowodnić, że szkoda powstała wskutek niewydania świadectwa pracy.