Spis treści
Ustalenie spójnej treści przepisów dotyczących świadczeń z tytułu choroby/macierzyństwa, zajęło ministerstwom kilka lat. Głównym celem zmian było wprowadzenie proporcji między otrzymywanymi (przez przedsiębiorcę) świadczeniami a opłaconymi składkami ZUS (z 12 miesięcy przed wypłacaniem świadczenia). Zmiany mają również na celu zapobieganie zjawisku tzw. „przedsiębiorczych mam”. Najistotniejsze zmiany opisane są w art. 48 i 48a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Formuła obliczania zasiłku
Od 1 listopada, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie suma:
- przeciętnej, najniższej podstawy składek na ub. chorobowe za pełne miesiące kalendarzowe (nie więcej niż 12) – po odliczeniu 13,71% kwoty,
- kwoty stanowiącej iloczyn jednej dwunastej przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy – po odliczeniu 13,71% kwoty.
Przykład: przeciętna najniższa podstawa w 2015 r. to 2375,40/525; jeśli przedsiębiorca wykaże podstawę 6000 zł w 2015 za dany miesiąc uwzględniany w obliczeniach , to wówczas podwyższenie za ten miesiąc wynosi 6 000-2375,40=3624,60 lub 6 000-525=5 475.
Ustalanie kwoty podstawy wymiaru
Od 1 listopada, przy ustalaniu kwoty podstawy wymiaru, należy:
- ustalić wg nowych zasadach, które ostatnie 12 miesięcy należy uwzględnić w rachunku,
- zsumować minimalne obowiązujące podstawy dla tych miesięcy, podzielić przez ich liczbę,
- od kwoty z pkt. b odjąć 13,71% (otrzymaliśmy w ten sposób kwotę z w/w pkt 1),
- zsumować podwyższenia podstawy składek z odpowiednich miesięcy, następnie podzielić przez liczbę tych miesięcy (otrzymaliśmy w ten sposób „przeciętną kwotę zadeklarowaną jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe”),
- liczbę miesięcy podwyższenia pomnożyć przez 1/12 kwoty otrzymanej po przeliczeniach z pkt. d.
- od kwoty z pkt. e odjąć 13,71%.
Aby obliczyć zasiłek chorobowy, macierzyński i rodzicielski, należy zsumować kwoty wynikające z punktów „c” i „f”. W zależności od rodzaju świadczenia, kwotę należy pomnożyć przez 100%, 80% lub 60%.
Nowe zasady ustalania 12 miesięcy
„Wyzerowanie zegara” nie będzie już możliwe dzięki zmianie kodu ubezpieczenia lub nieopłacaniu składek (przez okres krótszy niż 30 dni). Nowością jest zmiana tytułu ubezpieczenia przy zachowaniu ciągłości składek. Zmiana z jednego tytułu (jakim jest np. zmiana z umowy o pracę) na inny (np. ubezpieczenie w ramach działalności gospodarczej), wciąż pozwalać będzie na zachowanie czasu ubezpieczenia. Co istotne, podstawy wykazane przed zmianą (w naszym przypadku przed przejściem na działalność) również będą brane pod uwagę – teraz nie są.