- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZasiłek macierzyński dla ojca przysposabiającego dziecko

    Zasiłek macierzyński dla ojca przysposabiającego dziecko

    Ojcowie, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że ubezpieczonemu, który przysposobił dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, dziecko w wieku do 10 roku życia – przysługuje od dnia 1 stycznia 2011 r. zasiłek macierzyński przez okres 1 tygodnia, a od 1stycznia 2012 r. przez okres 2 tygodni, nie dłużej niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 albo odpowiednio 10 roku życia.

    Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają zarówno pracownicy korzystający z urlopu ojcowskiego oraz inni ubezpieczeni niebędący pracownikami, do których nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy. Należy wspomnieć, iż ubezpieczony, który przysposobił dziecko przed dniem 1 stycznia 2011 r. i przed tą datą nie korzystał z zasiłku macierzyńskiego z tytułu przysposobienia, za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego po 1 stycznia 2011 r.

    Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko, korzystający w dniu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia ma prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym, a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Części urlopu ojcowskiego udziela pracodawca bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany przez pracownika w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie do ubezpieczonych niebędących pracownikami, którzy pobierają zasiłek macierzyński w dniu 1 stycznia 2012 r.

    Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego w związku z przysposobieniem dziecka, wymagane jest: postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka i oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego w związku z przysposobieniem dziecka nie został pobrany z innego tytułu. Ponadto, w przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymagane jest również zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3, w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem lub ZUS Z-3a, w przypadku ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, a także:

    • zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu urlopu ojcowskiego i jego okresie – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem,
    • oświadczenie o przerwaniu działalności pozarolniczej i jego okresie – w przypadku ubezpieczonego będącego osobą prowadzącą działalność pozarolniczą,
    • zaświadczenie o przerwaniu działalności zarobkowej i jego okresie – w przypadku pozostałych ubezpieczonych. oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 842) w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie pracownik socjalny wykonujący obowiązki służbowe ma prawo odebrać dziecko z rodziny i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz.553, z późn. zm.) w rodzinie zastępczej lub całodobowej placówce opiekuńczo – wychowawczej.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE