Kiedy mundurowy otrzyma 100% uposażenia na zasiłku chorobowym?
Należy jednak podkreślić, że znowelizowane przepisy zakładają utrzymanie 100% stawki, w sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie będzie wynikało m.in. z powodu wypadków podczas służby, wypadku w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej, a także choroby przypadającej w czasie ciąży. Co więcej, świadczenie w pełnej wysokości zostanie również wypłacone, w przypadku, gdy mundurowy podda się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz będzie miał wykonany zabieg ich pobrania. Taka sama zasada dotyczy także przypadku oddania krwi lub jej składników w jednostkach organizacyjnych publicznej służby krwi lub w razie badania lekarskiego dawców krwi.
Całość uposażenia zostanie również wypłacona, jeśli niezdolność do służby powstanie podczas misji i działań ratowniczych poza granicami kraju, zostanie spowodowana przez inną osobę w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia albo będzie wynikiem bohaterskiej obrony mienia lub życia innych osób.
Jednocześnie należy wskazać, że nowe przepisy stanowią, że środki finansowe, jakie zostaną pozyskane z ograniczenia uposażeń będą w całości przeznaczane na nagrody uznaniowe i zapomogi dla osób, które wykonują zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.
Kontrola zaświadczeń lekarskich wystawianych funkcjonariuszom i żołnierzom
Ponadto, zgodnie z przepisami omawianej ustawy lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zobligowani do przeprowadzania kontroli w zakresie prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Takiej kontroli podlegać będzie również prawidłowość wykorzystania zwolnienia. W sytuacji, gdy przeprowadzona kontrola wykaże, że funkcjonariusze i żołnierze wykonują w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem, to utracą oni prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.
Ustawę autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W opinii związkowców ustawa, która weszła w życie nie spowoduje zmniejszenia liczby dni, kiedy funkcjonariusze są na zwolnieniach, spowoduje natomiast, że mundurowi – obawiając się utraty pieniędzy – będą pełnić służbę chorzy, co wpłynie na bezpieczeństwo obywateli.