Wykonanie polskiego środka zapobiegawczego na terenie państwa UE
Po zmianach polski sąd karny lub prokurator może wystąpić o wykonanie orzeczonego środka zapobiegawczego do właściwego sądu lub innego organu państwa członkowskiego UE (państwa wykonania orzeczenia), w którym oskarżony ma legalne stałe miejsce pobytu, o ile przebywa on w tym państwie lub oświadczy, że zamierza tam powrócić.
Nowe przepisy można zastosować w przypadku orzeczenia następujących środków zapobiegawczych:
– przyjęcia od osoby godnej zaufania poręczenia, że oskarżony stawi się na każde wezwanie i nie będzie bezprawnie utrudniał postępowania,
– oddania oskarżonego pod dozór policyjny,
– nakazania oskarżonemu znęcającemu się nad rodziną opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym,
– zawieszenia oskarżonego w czynnościach służbowych lub w wykonywaniu zawodu, nakazania mu powstrzymania się od prowadzenia określonej działalności albo określonego rodzaju pojazdów.
Na wniosek oskarżonego polskie organy mogą zwrócić się również do innego państwa członkowskiego niż państwo legalnego stałego miejsca pobytu oskarżonego, za zgodą właściwego sądu lub innego organu tego państwa. Co ważne, takie wystąpienie sąd lub prokurator może skierować każdorazowo wyłącznie do jednego państwa wykonania orzeczenia. Ponowne wystąpienie do innego państwa wykonania orzeczenia może nastąpić jedynie w razie niewykonania albo częściowego wykonania orzeczenia. Takie wystąpienie musi zawierać, poświadczony za zgodność z oryginałem, odpis orzeczenia oraz, przetłumaczone na język urzędowy państwa wykonania orzeczenia albo na inny język wskazany przez to państwo, zaświadczenie zawierające informacje umożliwiające jego prawidłowe wykonanie. Informacje te powinny dotyczyć samego orzeczenia, osoby oskarżonego, środka zapobiegawczego i kwalifikacji prawnej czynu. W razie zmiany lub uchylenia środka zapobiegawczego albo zmiany obowiązków nałożonych na oskarżonego polski organ karny niezwłocznie zawiadamia o tym właściwy sąd lub inny organ państwa wykonania orzeczenia.
Wykonanie orzeczenia wydanego w celu zapewnienia prawidłowego toku postępowania
Jednocześnie, na zasadzie wzajemności organy karne państwa członkowskiego UE, innego niż Polska, mogą wystąpić do właściwego polskiego prokuratora prokuratury rejonowej o wykonanie orzeczenia wydanego w celu zapewnienia prawidłowego toku postępowania i nakładającego na osobę, przeciwko której w tym państwie prowadzone jest postępowanie karne, obowiązek:
– stawiennictwa przed określonym organem,
– powstrzymania się od opuszczania miejsca pobytu lub kraju,
– informowania określonego organu o zmianie miejsca pobytu albo uzyskiwania zgody na taką zmianę,
– przebywania albo powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
– powstrzymania się od kontaktów z określonymi osobami lub zbliżania się do określonych osób,
– powstrzymania się od wykonywania czynności służbowych lub zawodu,
– powstrzymania się od określonej działalności,
– powstrzymania się od prowadzenia określonego rodzaju pojazdów.
Do orzeczenia lub jego odpisu poświadczonego za zgodność z oryginałem powinno być dołączone zaświadczenie zawierające informacje umożliwiające jego prawidłowe wykonanie. Prokurator ma obowiązek, w terminie 30 dni od dnia otrzymania takiego orzeczenia wraz z zaświadczeniem, wydać postanowienie w przedmiocie jego wykonania. Postępowanie w przedmiocie wykonania tego orzeczenia powinno zakończyć się prawomocnie w terminie 60 dni od dnia otrzymania orzeczenia wraz z zaświadczeniem.