- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZatrzymali Ci prawo jazdy? Możesz napisać zażalenie

    Zatrzymali Ci prawo jazdy? Możesz napisać zażalenie

    Policja ma w pewnych ściśle określonych sytuacjach prawo do zatrzymania prawa jazdy konkretnego kierowcy. Analizując przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, możemy z łatwością dowiedzieć się jakie zdarzenia uprawniają Policję do podjęcia takiej czynności.

    Zgodnie z treścią art. 135 Prawa o ruchu drogowym, Policjant:

    – zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:

    • uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
    • stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
    • podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
    • gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
    • gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
    • gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
    • przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
    • przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

    – może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

    Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b-d oraz w pkt 2, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni. Pamiętajmy przy tym, że prawem jazdy w rozumieniu powyższej ustawy jest również dokument wydany przez państwo członkowskie Unii Europejskiej. Nie można zatem przyjąć, że polskie organy nie są właściwe do orzekania o zatrzymaniu prawa jazdy wydanego przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej.

    Zatrzymane prawo jazdy, Policja przekazuje co do zasady niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście. W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu dla oceny trzeźwości lub zawartości środka działającego podobnie do alkoholu, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jednak wynik tego badania nie został uzyskany w ciągu 30 dni od dnia zatrzymania prawa jazdy, należy niezwłocznie zwrócić je właścicielowi.

     

    Postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawa jazdy:

    • prokurator – w toku postępowania przygotowawczego, a sąd – po przekazaniu sprawy do sądu;
    • w sprawie o wykroczenie – sąd właściwy do rozpoznania sprawy.

    O wydaniu postanowienia o zatrzymaniu prawa jazdy zawiadamia się właściwego starostę. Tak jak była mowa na początku, na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy służy zażalenie.

    Formułując zażalenie skierujmy je do wydziału karnego właściwego sądu rejonowego – pamiętajmy przy tym, aby zrobić to za pośrednictwem właściwej w sprawie prokuratury. Oczywiście powyższe zaadresowanie zachodzi, gdy postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy wyda konkretny prokurator prokuratury rejonowej. Pamiętajmy także o wskazaniu sygnatury sprawy – możemy ją odnaleźć na otrzymanym postanowieniu o zatrzymaniu prawa jazdy. Nie zapomnijmy także o podaniu daty naszego pisma i miejscowości, z której je nadamy. Następnie określamy osnowę wniosku, czyli „Zażalenie na postanowienie w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy.

    Dalszą częścią pisma jest wskazanie czy zaskarżamy konkretne postanowienie w całości czy w części. Praktycznie rzecz biorąc pierwsze rozwiązanie będzie dużo bardziej logiczne. Określmy kto wydał zaskarżane postanowienie, w jakim dniu i w jakiej konkretnie sprawie. Kolejnym krokiem jest napisanie wniosku o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości, a także o zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Następnie musimy uzasadnić dlaczego zarzucamy mu błędy – np. ze względu na wadliwe ustalenia faktyczne dokonane przez Policję lub prokuratora. Na końcu pismo musi zostać czytelnie podpisane przez odwołującego się.

    Podstawa prawna:

    [art. 135 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2012.1137 j.t.)]

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE