- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZatrzymanie i umieszczenie nieletniego w policyjnej izbie dziecka

    Zatrzymanie i umieszczenie nieletniego w policyjnej izbie dziecka

    Umieszczenie nieletniego w policyjnej izbie dziecka

    Jeśli jest to konieczne ze względu na okoliczności sprawy, Policja może zatrzymać, a następnie umieścić w policyjnej izbie dziecka nieletniego. Uprawnienie takie przysługuje nie tylko policji, należy bowiem wskazać, że zgodnie z art. 32g § 2 ustawy o z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich – uprawnienia Policji do zatrzymania nieletniego przysługują również Straży Granicznej, w zakresie jej właściwości.

    Jakie prawa przysługują zatrzymanemu nieletniemu?

    Zatrzymany nieletni powinien być natychmiast poinformowany o przyczynach zatrzymania oraz przysługujących mu prawach – w tym:

    • prawie do skorzystania z pomocy adwokata,
    • prawie do odmowy składania wyjaśnień lub odpowiedzi na poszczególne pytania
    • prawie złożenia zażalenia na czynności naruszające jego prawa.

     

    Nieletniego należy niezwłocznie przesłuchać. Nieletniemu, na jego żądanie – należy umożliwić nawiązanie kontaktu z rodzicem albo opiekunem lub z adwokatem. Z zatrzymania nieletniego sporządzany jest protokół, zawierający w szczególności: określenie miejsca, daty, godziny i przyczyny zatrzymania.

     

    Obowiązkiem policji jest niezwłoczne zawiadomienie rodziców albo opiekuna nieletniego o zatrzymaniu. Zawiadomienie przekazywane rodzicom albo opiekunowi nieletniego powinno zawierać informacje o przyczynach zatrzymania oraz przysługujących mu prawach, w tym o prawie do skorzystania z pomocy adwokata, prawie do odmowy składania wyjaśnień lub odpowiedzi na poszczególne pytania i prawie złożenia zażalenia na czynności naruszające jego prawa. Co więcej, o zatrzymaniu nieletniego należy niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od chwili zatrzymania, zawiadomić właściwy sąd rodzinny.

     

    Kiedy policja musi zwolnić i przekazać rodzicom nieletniego?

    Zatrzymanego nieletniego należy natychmiast zwolnić i przekazać rodzicom albo opiekunowi, jeżeli:

    • ustanie przyczyna zatrzymania;
    • poleci to sąd rodzinny;
    • nie został zachowany termin, w którym należało zawiadomić właściwy sąd rodzinny (24 h od chwili zatrzymania);
    • w ciągu 48 godzin od chwili zawiadomienia właściwego sądu rodzinnego o zatrzymaniu nieletniego nie ogłoszono nieletniemu postanowienia o umieszczeniu w schronisku dla nieletnich lub tymczasowym umieszczeniu w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, rodzinie zastępczej zawodowej albo w zakładzie leczniczym.

     

    Nieletni w razie ogłoszenia mu postanowienia o umieszczeniu w schronisku dla nieletnich lub tymczasowym umieszczeniu w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, rodzinie zastępczej zawodowej albo w zakładzie leczniczym – może przebywać w policyjnej izbie dziecka przez czas niezbędny do przekazania go do właściwej rodziny zastępczej zawodowej lub do właściwego zakładu leczniczego, ośrodka lub schroniska, nie dłużej jednak niż przez dalszych 5 dni. W policyjnej izbie dziecka można także umieścić nieletniego zatrzymanego w trakcie jego samowolnego pobytu poza schroniskiem dla nieletnich albo poza młodzieżowym ośrodkiem wychowawczym lub zakładem poprawczym na czas niezbędny do przekazania nieletniego do właściwego schroniska, ośrodka lub zakładu, nie dłużej jednak niż na 5 dni. Ponadto, nieletniego można również umieścić w policyjnej izbie dziecka:

    • na czas uzasadnionej przerwy w konwoju albo w doprowadzeniu, lecz nie dłużej niż na 24 godziny – w tym przypadku Policja może umieścić nieletniego w policyjnej izbie dziecka bez zarządzenia sądu rodzinnego, zawiadamiając o tym sąd, na którego obszarze właściwości znajduje się policyjna izba dziecka. Przy czym należy pamiętać o tym, że na zarządzenie sądu kierownik policyjnej izby dziecka niezwłocznie zwalnia nieletniego;
    • na polecenie sądu rodzinnego, wydane w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie – na czas niezbędny do wykonania określonych czynności procesowych, nieprzekraczający 48 godzin – w tym przypadku Policja może nieletniego zatrzymać.


    Podstawa prawna:
    art. 32g – h ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. 1982 nr 35 poz. 228)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE