Spis treści
Zasada dążenia do ugodowego załatwienia sprawy
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego wskazują – jako zasadę – dążenie do ugodowego załatwienia spraw. W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem.
Dopuszczalność ugody
Sprawy cywilne, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. Przykładowo ugodę można zawrzeć w sprawach dotyczących zniesienia współwłasności, działu spadku czy ustanowienia drogi koniecznej bądź wydania rzeczy.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej przejdź do formularza »
Do jakiego sądu należy wnieść wniosek o zawezwanie do próby ugodowej?
O zawezwanie do próby ugodowej – bez względu na właściwość rzeczową – można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika.
Przeprowadzenie postępowania pojednawczego
Postępowanie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego. Z posiedzenia sporządza się protokół, a jeżeli doszło do ugody jej osnowę wciąga się do protokołu albo zamieszcza w odrębnym dokumencie stanowiącym część protokołu i stwierdza podpisami stron. Niemożność podpisania ugody sąd stwierdza w protokole.
Jak należycie sporządzić wniosek o zawezwanie do próby ugodowej?
Wniosek powinien odpowiadać ogólnym warunkom pisma procesowego, tzn zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma (zawezwanie do próby ugodowej);
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników (np. odpis wniosku).
Powinien on ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:
- oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub
- numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.
Należy pamiętać, że wniosek ten musi zawierać wezwanie przeciwnika do pojednania oraz zwięzły opis sprawy.
Skutki niestawiennictwa strony
Jeżeli wzywający nie stawi się na posiedzenie, sąd na żądanie przeciwnika włoży na niego obowiązek zwrotu kosztów wywołanych próbą ugodową. Jeżeli przeciwnik bez usprawiedliwienia nie stawi się na posiedzenie, sąd na żądanie wzywającego, który wniósł następnie w tej sprawie pozew, uwzględni koszty wywołane próbą ugodową w orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie.
Skutki zawarcia ugody sądowej i jej istota
Ugoda sądowa jest czynnością procesową uprawnionych do tego podmiotów procesowych, dokonana w formie przewidzianej w prawie procesowym, które wiąże z tą czynnością zamierzony przez te podmioty skutek w postaci wyłączenia dalszego postępowania sądowego co do istoty sprawy. Równocześnie, zawarte w treści ugody porozumienie co do istniejącego między stronami stosunku prawnego ma charakter zgodnego oświadczenia woli, a więc czynności prawnej zmierzającej do wywołania skutków w dziedzinie prawa materialnego. W tym zakresie zawarte przed sądem porozumienie jest ugodą w rozumieniu art. 917 k.c. Zawarcie ugody przed sądem w toku procesu oznacza w świetle przepisów k.p.c. dorozumianą wolę odstąpienia od zgłoszonego w pozwie żądania udzielenia ochrony prawnej, ponieważ celem ugody sądowej jest niedopuszczenie do dalszego postępowania sądowego, a tym samym wyłączenie rozstrzygnięcia merytorycznego przez sąd (wyrok SA w Łodzi z dnia 26 listopada 2013 r., sygn. akt III APa 25/13).
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej
przejdź do formularza »
Zakończenie postępowania pojednawczego
W świetle przepisów art. 184-186 k.p.c. postępowanie pojednawcze może zakończyć się w trojaki sposób. Pierwszy z nich polega na zawarciu ugody, którą wciąga się na posiedzeniu do protokołu (art. 185 § 3 k.p.c.). Postępowanie pojednawcze może również zakończyć się niezawarciem ugody ze względu na negatywne zachowanie się osoby "zawezwanej do próby ugodowej" (por. art. 186 k.p.c.). Wreszcie, postępowanie pojednawcze może zakończyć się negatywnie, tj. uznaniem ugody sądowej za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo rażąco narusza usprawiedliwiony interes jednej ze stron. Podobnie należy traktować również sytuację, gdy sąd uzna ugodę za niedopuszczalną z tej racji, że charakter sprawy cywilnej nie zezwala na uregulowanie jej w drodze ugody sądowej.
Podstawa prawna:
art. 10, art. 126, art. 184, art. 185, art. 186 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2014.101)