- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZłożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

    Złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku

    Stwierdzenie nabycia spadku

    Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku jest postępowaniem nieprocesowym. Celem przeprowadzenia takiego postępowania jest ustalenie wszystkich osób, które są spadkobiercami oraz dokładne określenie ich udziałów w majątku spadkowym. W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwym jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część. W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.

    Wszczęcie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku

    Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku rozpoczyna się na wniosek osoby, która ma w tym interes. Niewątpliwie taką osobą może być któryś ze spadkobierców, jednakże to nie jedyne osoby, które mogą wszcząć postępowanie spadkowe. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku następuje również na wniosek np. wierzyciela spadkodawcy bądź któregoś ze spadkobierców.

    Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku powinien zawierać:

    • imię i nazwisko, datę oraz miejsce śmierci spadkodawcy wraz ze wskazaniem ostatniego miejsca jego stałego zamieszkania;
    • imię, nazwisko i adres osoby składającej wniosek;
    • określenie pozostałych poza wnioskodawcą uczestników tego postępowania. W tym miejscu należy wskazać osoby, które również mogą być spadkobiercami poprzez podanie ich imion, nazwisk oraz adresów.
    • żądanie wniosku, np.: wnoszę o stwierdzenie, że spadek po zmarłym w dniu 1 stycznia 2014 r. Janie Kowalskim, zamieszkałym ostatnio w Warszawie, nabyli spadkobiercy dziedziczący na podstawie ustawy: córka Janina Kowalska oraz synowie spadkodawcy: Michał Kowalski i Marian Kowalski, każde po 1/3 części spadku.
    • informację dotyczącą ewentualnie sporządzonego testamentu przez spadkodawcę,
    • wskazanie, czy wszyscy uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku;
    • określenie interesu jaki wnioskodawca ma we wszczęciu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku;
    • uzasadnienie wniosku.


    Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?

    Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy dołączyć: odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz odpisy aktów stanu cywilnego, które pomogą ustalić pokrewieństwo uczestników postępowania ze zmarłym. W przypadku, gdy zmarły pozostawił testament lub testamenty, to również w przypadku gdy wnioskodawca jest w ich posiadaniu – należy je dołączyć do wniosku. Natomiast w sytuacji, gdy wnioskodawca nie posiada pozostawionych testamentów po zmarłym, ale wie gdzie one się znajdują, to we wniosku należy to określić. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku składa się w sądzie w ilości odpowiadającej liczbie uczestników tego postępowania plus jeden odpis dla sądu. Dodatkowo, do wniosku należy dołączyć również potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 50 zł.


    Podstawa prawna:

    art. 1025 – 1029 [1] ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93),
    art. 669 – 679 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE