Dłuższy czas pracy
Na mocy Ustawy z dnia 10 grudnia 2003r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U z 2004r., Nr 16, poz. 144 ze zm.) oraz Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016 (Dz. U. z 2012r., Nr 0, poz. 33) w nocy z 27 na 28 października 2012r. należy przesunąć wskazówki zegara z godziny 3.00 na 2.00. Pracujące w tym czasie osoby będą musiały spędzić w pracy faktycznie godzinę więcej, czyli np. 9 a nie 8 godzin. Oznacza to dla nich przekroczenie dobowej normy czasu pracy, która standardowo wynosi 8 godzin. Ponieważ za wykonaną pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, także i ta dodatkowa godzina musi być odpłatna.
Godzina nadliczbowa
Warto wiedzieć, że ta dodatkowa godzina powinna być traktowana jako godzina nadliczbowa. W związku z tym pracownikowi, oprócz normalnego wynagrodzenia, będzie przysługiwał odbiór czasu wolnego albo dodatek za pracę w nadgodzinach. Czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych można udzielić na pisemny wniosek pracownika albo może to nastąpić bez jego wniosku. W sytuacji, gdy to pracownik złoży przedmiotowy wniosek, wówczas przysługuje mu odbiór 1 godziny. Jeżeli zaś odbiór czasu wolnego nastąpi bez wniosku pracownika, wówczas za 1 godzinę nadliczbową będzie mu przysługiwać 1,5 godziny czasu wolnego. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim wypadku trzeba to zrobić najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, ale nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. Jeżeli pracownik nie zdoła odebrać tej nadgodziny wówczas musi otrzymać dodatek za pracę w nadgodzinach. Z uwagi na fakt, że pracownik przepracuje tę dodatkową godzinę w nocy, będzie mu przysługiwał dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia. Podstawą ustalenia wysokości dodatku jest wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik pensji nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, wówczas jest to 60% wynagrodzenia. Pracodawca ma jednak możliwość uniknięcia nadgodzin pracowników i rozliczania ich czasu pracy w tym konkretnym przypadku. Powinien po prostu skrócić zmianę nocną w czasie, gdy przypada zmiana czasu z letniego na zimowy.
Dodatek za pracę nocną
Nie należy zapominać o tym, że pracownikowi będzie również przysługiwać dodatek za pracę w nocy. Co prawda pora nocna powinna obejmować 8 godzin między godziną 21.00 a 7.00 ale w przypadku zmiany czasu należy pracownikowi policzyć dodatek za 9 godzin. W związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy pracownik przepracuje bowiem w nocy 9 godzin. Dodatek za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.