- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZmiany dla kandydatów do służby w Policji

    Zmiany dla kandydatów do służby w Policji

    Kandydaci do służby, którzy uzyskali pozytywny wynik poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz największą liczbę punktów, uwzględniając minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji kierowani będą na etap – określony w § 11 pkt 8 rozporządzenia, czyli ustalenia przez komisję lekarską, podległą ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby. Do udziału w tym etapie postępowania kwalifikacyjnego przystąpi kandydat do służby, który został umieszczony, w wykazie sporządzonym przez kierownika komórki organizacyjnej do spraw doboru kandydatów do służby. Kolejność w ww. wykazie ustala się w zależności od łącznej liczby punktów uzyskanych prze kandydata do służby. Wykaz ten podlega zatwierdzeniu przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w terminie, co najmniej 40 dni przed planowanym terminem przyjęcia do służby w Policji. Uwzględniając minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji, w danym terminie przyjęcia do służby w Policji oraz liczbę kandydatów do służby, umieszczonych w tym wykazie, jak również wyniki uzyskane przez kandydatów z etapu postępowania kwalifikacyjnego, o którym w mowa § 11 pkt 8, kierownik komórki organizacyjnej do spraw doboru kandydatów do służby może uzupełnić ten wykaz. Uzupełnienie wykazu sporządza się na zasadach wyżej określonych oraz podlega zatwierdzeniu przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w terminie, co najmniej 20 dni przed planowanym terminem przyjęcia do służby w Policji.
     
    Ponadto w odniesieniu do aktualnie obowiązującego rozporządzenia odstąpiono od wymogu obligatoryjnego umieszczania w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub wojewódzkim ogłoszeń o przyjmowaniu do służby w jednostkach organizacyjnych Policji. Powyższe nie ograniczy w znacznym stopniu możliwości pozyskiwania przez kandydatów do służby informacji o terminach i limitach przyjęć do służby w Policji w danym roku kalendarzowym, natomiast przyczyni się do ograniczenia kosztów ponoszonych przez Policję, wynikających z konieczności umieszczania tych ogłoszeń w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub wojewódzkim. Określono także, że przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie liczby osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji w podległych jednostkach organizacyjnych Policji oraz minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w Policji w danym terminie będzie mógł podjąć decyzję o czasowym wstrzymaniu możliwości składania przez kandydatów do służby wymaganych dokumentów, podając o tym informację na stronie internetowej kierowanej przez siebie oraz podległych mu jednostek organizacyjnych Policji, w siedzibie tych jednostek, w Biuletynie Informacji Publicznej, a także w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Powyższe stwarzać będzie możliwość ograniczenia liczby kandydatów do służby, uwzględniając wskazane wyżej uwarunkowania, a także przyczyni się do ograniczenia kosztów ponoszonych przez Policję w związku z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym.
     
    Przepisy projektu nowelizującego rozporządzenie wprowadzają regulację w myśl, której kandydat do służby kierowany jest na test psychologiczny, określający jego predyspozycje intelektualne i osobowościowe do pełnienia służby w Policji dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego z etapu oceny sprawności fizycznej. Ma to w znacznym stopniu przyczynić się do ograniczenia kosztów ponoszonych w związku z przeprowadzaniem wobec kandydata do służby testu psychologicznego przed potwierdzeniem, że posiada on odpowiednią sprawność fizyczną do tej służby, a więc i ewentualną możliwością przerwania wobec niego postępowania kwalifikacyjnego w przypadku uzyskania wyniku negatywnego z tego etapu. Określono również, że w przypadku przerwania wobec kandydata do służby postępowania kwalifikacyjnego na podstawie § 20 ust. 2, kandydat do służby może przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia przerwania tego postępowania. W aktualnie obowiązujących uregulowaniach prawnych, dotyczących procedury doboru do służby w Policji nie wskazano okresu, po którym kandydat do służby, wobec którego przerwano postępowanie kwalifikacyjne z ww. przyczyn może ponownie przystąpić do tego postępowania.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE