- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeZmiany w aplikacji notarialnej

    Zmiany w aplikacji notarialnej

    Już 28 września 2013 r. o godz. 11.00 kandydaci na aplikantów radcowskich, adwokackich, notarialnych oraz komorniczych zmierzą się z testem, którego pozytywne rozwiązanie otworzy drzwi do wybranego szkolenia zawodowego. Chętni do każdej z w/w aplikacji muszą zmierzyć się ze 150 pytaniami z określonych dziedzin prawnych, aby zdać wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na minimum 100 pytań – w przypadku egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą na 90 pytań.  Pamiętajmy, że zmiana raz zakreślonej odpowiedzi jest niedozwolona, a podstawą ustalenia wyniku testu będą tylko zakreślone na karcie odpowiedzi. Prawidłowość odpowiedzi nadal ocenia się według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu. Jeżeli jednak uda się pozytywnie przejść test, to od stycznia 2014 r. egzaminowani będą mogli rozpocząć określoną i wybraną przez siebie aplikację. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nowy rok szkoleniowy będzie odbywał się na zupełnie innych zasadach, niż dotychczas.

    Wszystko dzięki podpisanej nie tak dawno przez Prezydenta RP ustawie deregulacyjnej, której zadaniem jest otwarcie szeregu różnych zawodów regulowanych, w tym oczywiście zawodów prawniczych. Nic więc dziwnego, że reguły dotyczące odbywania aplikacji notarialnej musiały ulec zmianie – zaznaczmy, że bardzo poważnej. Modyfikacje dotyczą przede wszystkim czasu trwania aplikacji – od 1 stycznia 2014 r. przedmiotowe szkolenie będzie trwało 3 lata i 6 miesięcy. Jest to wydłużenie aż o rok – do tej pory aplikacja trwała bowiem 2 lata i 6 miesięcy. W zamian za dłuższy czas nauki, ustawodawca postanowił zrezygnować z tzw. asesury, czyli obowiązkowego zatrudnienia w wybranej kancelarii notarialnej tuż po pozytywnym napisaniu egzaminu zawodowego. W praktyce asesura była poważną barierą uniemożliwiającą wejście na rynek nowych notariuszy. Od przyszłego roku wprowadzony zostaje zastępca notarialny (zastępujący przedmiotową asesurę). Zastępcą notarialnym będzie osoba, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu notarialnego i złożyła ślubowanie. Oczywiście nie ma problemu, aby zastępca został zatrudniony w kancelarii notarialnej.

    Zmianie ulegnie także forma egzaminu kończącego aplikację – egzamin notarialny w nowej formie nie będzie, wbrew powszechnej opinii skrócony do 2 części, w dalszym ciągu będą bowiem obowiązywały 3 części. Podstawową zmianą jest oczywiście likwidacja części testowej, pierwsza i druga część egzaminu notarialnego mają polegać na opracowaniu projektów aktów notarialnych na podstawie konkretnych sytuacji (będzie się to odbywało w odpowiednio pierwszym i drugim dniu egzaminu), trzecia część będzie opierała się na opracowaniu projektu odmowy dokonania czynności notarialnej lub uzasadnienia jej dopuszczalności bądź  opracowania projektu dokonania czynności notarialnej innej niż akt notarialny (ta część przypadnie na trzeci dzień egzaminu). Czas na rozwiązanie każdego zadania wynosi 360 minut. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że 3-dniowy egzamin notarialny nie pojawi się jeszcze w bieżącym roku. Zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy deregulacyjnej, tegoroczny egzamin na przyszłych notariuszy potrwa tylko dwa dni. 5 listopada kandydaci na rejentów sporządzą pierwszy projekt aktu notarialnego oraz opinię prawną, a w dniu kolejnym opracują tzw. duży akt. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że modyfikacji ulegnie także skala ocen przyznawanych na omawianym egzaminie, tym samym:

    oceny pozytywne to:

    • celująca – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 6,00,
    • bardzo dobra – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 5,00 lub 5,50,
    • dobra – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 4,00 lub 4,50,
    • dostateczna – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 3,00 lub 3,50;

    ocena negatywna – niedostateczna – jeżeli średnia arytmetyczna wystawionych ocen wynosi 2,00 lub 2,50.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE