Na chwilę obecną teoretyczna część egzaminu na prawo jazdy cieszy się 30% zdawalnością (na początku wprowadzanych zmian zdawało zaledwie 10%). Nie jest to porywający wynik, biorąc pod uwagę fakt, że przed zmianą przepisów pozytywny wynik w testach uzyskiwało przeszło 90% podchodzących do tego egzaminu. Różnica jest zatem kolosalna, niestety z niekorzyścią dla zdających.
Dla przypomnienia, część teoretyczna egzaminu państwowego polega na wskazaniu przy użyciu urządzenia egzaminacyjnego prawidłowej odpowiedzi na pytania wybierane losowo w czasie rzeczywistym. Pytania stanowią realizację scenariusza przez zastosowanie odpowiedniej wizualizacji i opisu, zapisanych w postaci elektronicznej w systemie teleinformatycznym ośrodka egzaminowania. Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje:
- 20 pytań z wiedzy podstawowej, w tym: – 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, – 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego;
- 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy, w tym: – 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, – 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, – 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
Każde pytanie zawiera:
- jedną prawidłową odpowiedź
- przypisaną liczbę punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi, o następującej wartości – 3 punkty – pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, – 2 punkty – pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, – 1 punkt – pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
Osoba egzaminowana może poprawiać udzielone odpowiedzi do momentu zatwierdzenia udzielonej odpowiedzi przez przejście do następnego pytania lub do momentu upływu czasu przewidzianego na udzielenie odpowiedzi. Niewskazanie żadnej odpowiedzi jest równoznaczne z udzieleniem niewłaściwej odpowiedzi na zadane pytanie i otrzymaniem 0 punktów. Suma punktów możliwych do uzyskania z części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 74. Osoba egzaminowana uzyskuje pozytywny wynik z części teoretycznej egzaminu państwowego w przypadku uzyskania co najmniej 68 punktów. Czas trwania części teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 25 minut.
Ustawodawca widząc błędy wprowadzonej nowelizacji postanowił uczynić część teoretyczną egzaminu na prawo jazdy dużo łatwiejszą, niż ma to miejsce obecnie. Wszelkie pytania testowe będą musiały przejść kontrolę bezpośrednio przed Ministrem Transportu – dodajmy, że ich treść będzie taka sama dla wszystkich ośrodków egzaminacyjnych w całym kraju. Dodatkowo na wniosek osoby, której nie powiedzie się na teście, ośrodek ruchu drogowego udostępni wgląd do pytań, na które udzieliła ona nieprawidłowej odpowiedzi – na chwilę obecną nie jest to możliwe. Niestety Ministerstwo nie wypowiada się na temat zakresu pytań, które będą obowiązywały na przyszłorocznych egzaminach, a ten interesuje chyba najbardziej każdego przyszłego kierowcę. Na chwilę obecną zdarzają się pytania dotyczące m.in. wielkości tablic rejestracyjnych pojazdu – taka wiedza nie jest jednak potrzeba chyba nikomu. Zanim wprowadzi się kolejną zmianę zasad dotyczących egzaminu na prawo jazdy, należy zweryfikować poprawność i sens niektórych istniejących już w systemie pytań.