- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZmiany w karaniu kierowców

    Zmiany w karaniu kierowców

    Uwagi ogólne

    Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw zakłada zmianę zasad karania kierowców. Nowelizacja dotyczyć będzie m.in. zmian w karaniu kierowców, którzy:

    • pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowodowali wypadek komunikacyjny,
    • dopuścili się ucieczki przed pościgiem Policji,
    • prowadzili pojazd pomimo obowiązującego zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez sąd,
    • prowadzili pojazd pomimo wydania decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

    Zaostrzenie kar dla kierowców, wydłużenie terminu przedawnienia wykroczeń – czyli najważniejsze zmiany w pigułce

    Projekt nowelizacji ustawy przewiduje zaostrzenie kar dla kierowców. Najważniejsze zmiany przedstawiają się następująco.

    Kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek, którego skutkiem była śmierć lub ciężkie uszkodzenie ciała, trafi do więzienia na minimum 2 lata. Obecnie jest to co najmniej 9 miesięcy. Kara pozbawienia wolności orzekana będzie bez zawieszenia. W 2015 r. na 112 wyroków skazujących w odniesieniu do tej kategorii sprawców 26 wymierzono w zawieszeniu, w 2014 r. było 38 zawieszeń na 151 wyroków, a w 2013 r. – 93 na 252 wyroki.

    Ucieczka przed pościgiem Policji (rozumiana jako działanie świadome) będzie uznana za przestępstwo. Grozić za to będzie kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Obecnie czyn taki jest wykroczeniem, za które grozi jedynie grzywna i do 30 dni aresztu.  Ponadto kierowcy, który podjął ucieczkę przed pościgiem Policji, sąd będzie musiał orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W 2015 r. liczba drogowych ucieczek przed Policją wyniosła 2625, a w 2014 r. – 2692.

    Kierowca, który będzie prowadził pojazd pomimo obowiązującego go zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez sąd, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat.

    Kierowca, który prowadził pojazd pomimo wydania wobec niego decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Aktualnie zakaz taki stosowany jest bardzo rzadko. W 2015 r. spośród prawie 1400 osób skazanych za jazdę bez uprawnień, odebranych administracyjnie, zaledwie wobec 4 orzeczono sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

    Wykroczenia będą przedawniać się po 3 latach od chwili popełnienia czynu, a nie jak obecnie po 2. Wydłużenie okresu jest konieczne ze względu na zbyt dużo spraw, które się przedawniają. W 2015 r. przedawniło się 1039 spraw dotyczących  wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji.

    Sądy wydające wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym będą musiały być informowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez Policję.

    Nowelizacja ustawy ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

    Podstawa prawna:

    Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, www.premier.gov.pl.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE