- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZmiany w Karcie Nauczyciela

    Zmiany w Karcie Nauczyciela

    Niemożliwym jest prawidłowe ustalenie różnic między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia w danym roku, a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli ustalonych dla danego roku, przed wypłaceniem ostatnich składników wynagrodzenia, czyli do 31 grudnia. To z kolei uniemożliwia sporządzenie sprawozdania, o którym mowa w art. 30a ust. 4, w terminie do 10 stycznia następnego roku.Wynagrodzenia nauczycieli za dodatkowe godziny i doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu, za faktycznie wykonaną pracę, 29 lub 30 grudnia. Wyciągi bankowe otrzymuje się najwcześniej 31 grudnia lub 2 stycznia. Dopiero wtedy można środki wypłacone zaksięgować oraz zrobić analizy w celu wypłacenia należnej różnicy nauczycielom poszczególnych stopni awansu, którzy nie osiągnęli średnich wynagrodzeń. Może również zdarzyć się sytuacja, że środki na wynagrodzenia nauczycieli zapisane w planie budżetowym na dany rok zastały wyczerpane i zabraknie ich na wypłatę dodatkowych wynagrodzeń, wynikających z powodu nie osiągnięcia średnich wynagrodzeń w poszczególnym stopniu awansu zawodowego. Obligatoryjny termin sprawozdania za grudzień „Rb-28” o wydatkach wynagrodzeń nauczycieli jest ustalony na 18 stycznia. Jest on w oczywistej sprzeczności do terminu 10 stycznia zapisanego w art. 30a ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Brak wyjaśnienia nowowprowadzonego zwrotu „średnioroczna liczba nauczycieli”. Prawidłowe rozumienie tego pojęcia jest niezbędne dla potrzeb naliczania dodatku. Czy ustawodawcy chodzi o liczbę nauczycieli czy o liczbę etatów.
    Zważywszy na opinię wydziałów oświaty urzędów miejskich i urzędów gmin, prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz rad miejskich i rad gmin zaproponowano terminy, które są pierwszymi możliwymi do wykonania, tzn. aby: kwota różnicy była wypłacana w terminie do dnia 31 stycznia oraz sprawozdanie było sporządzane w terminie do dnia 10 lutego. Pierwszym zmienionym terminem byłby określony w art. 30a ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela termin, w którym organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli, w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Zaproponowano zatem, aby w art. 30a ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela ustalić termin na dzień 20 stycznia każdego roku.
    Natomiast drugim zmienionym terminem byłby określony w art. 30a ust. 3 termin, w którym między nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego dzielona jest i wypłacana kwota różnicy między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w tym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3, ustalonych dla danego roku. Zaproponowano, aby w terminie do dnia 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, wypłacano ją w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, zapewniając osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, w danej jednostce samorządu terytorialnego.
    Trzecim zmienionym terminem jest określony w art. 30a ust. 4 termin, w którym organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem wysokości kwoty różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela. Przyjęty przepis stanowi, aby sprawozdanie było sporządzane w terminie do dnia 10 lutego roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela.
    Dodany ust. 6 w art. 30a ustawy – Karta Nauczyciela jest konsekwencją  faktu, że kwota różnicy między wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w tym roku a iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w art. 30 ust. 3, ustalonych dla danego roku, wypłacana byłaby corocznie w terminie do dnia 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy. Wypłacona po raz pierwszy kwota różnicy zwiększałaby sumę środków wypłaconych na wynagrodzenia nauczycieli w roku 2010, choć będzie rekompensatą za poprzedni rok 2009. Koniecznym było także wprowadzenie zasady, że kwota różnicy, o której mowa w art. 30a ust. 3, nie jest uwzględniana jako składnik wydatków na wynagrodzenia nauczycieli, w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE