Jakie ułatwienia dla przedsiębiorców kontrolowanych przez Służbę Celną przewiduje nowelizacja ustawy o Służbie Celnej?
Zaprojektowane przepisy przewidują wprowadzenie „jednego okienka rozliczeniowego” dla przedsiębiorców podlegających kontroli celnej. Na mocy przyjętych przepisów wyznaczony będzie dyrektor tylko jednej izby celnej do rozliczania należności celnych, podatkowych i innych, co oznacza, że wpłaty będą dokonywane na konto jednej izby celnej. Aktualnie zadania te realizowane są przez dyrektorów każdej z 16 izb celnych. Przyjęte rozwiązanie oznacza „centralizację zadań”, która umożliwi szybsze rozliczanie przedsiębiorców i podatników oraz redukcję kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce dokonywanie wpłat na konto jednej izby celnej oraz wprowadzenie jednolitych procedur powinno ograniczyć nieprawidłowości w obsłudze przedsiębiorców. Takie rozwiązanie pozwoli poświęcać mniej czasu na czynności administracyjno-biurowe.
Co więcej, planowane jest również wyznaczenie dyrektora tylko jednej izby celnej do wykonywania zadań wierzyciela, co powinno przyspieszyć załatwianie spraw i usprawnić komunikację między dłużnikiem, a wierzycielem. Należy także wskazać, że postępowanie wierzycielskie, przy całej dolegliwości postępowania egzekucyjnego, będzie mniej uciążliwe i zbiurokratyzowane wobec zobowiązanego.
Kontrola wykonywana przez Służbę Celną
Aktualnie obowiązujące przepisy regulujące kwestie związane z audytem podmiotów gospodarczych są skomplikowane zarówno pod względem merytorycznym, jak i proceduralnym. W celu zmiany tych przepisów, zaproponowano rozwiązania uproszczające audyt przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie lub świadectwo na obrót towarami z zagranicą. Wprowadzono również instytucję monitorowania posiadaczy zezwoleń lub świadectw na prowadzenie obrotu z zagranicą wydanych w postępowaniu audytowym.
Kompetencje kontrolne Służby Celnej
Zgodnie z przyjętymi przepisami, Służba Celna na przejściach granicznych będzie mogła wykonywać niektóre zadania kontrolne należące do organów podległych ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi. Chodzi o prostą kontrolę, nie wymagającą specjalistycznej wiedzy i specjalnych urządzeń. Zadania kontrolne oraz sposób i warunki wykonywania takich kontroli zostaną dookreślone w rozporządzeniu. Rozwiązanie to skróci procedury kontrolne przy przekraczaniu granicy.
Nieprawidłowości w Służbie Celnej
Projekt nowelizacji ustawy zakłada nowe rozwiązanie, które polega na objęciu badaniami psychofizjologicznymi funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w celnych oddziałach granicznych oraz osób przewidywanych do takiej służby. Analogiczne rozwiązanie jest stosowane wobec funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w wydziałach zwalczania przestępczości. Jest to konieczne, z uwagi na to, że funkcjonariusze celni pełniący służbę w takich oddziałach realizują zadania o szczególnym znaczeniu dla społeczeństwa i budżetu państwa (np. zapobiegają przemytowi wyrobów akcyzowych), dlatego też oprócz odpowiednich kwalifikacji zawodowych, powinni mieć cechy osobowości, które zmniejszają ryzyko podatności na korupcję. Z tytułu wyższych wymagań stawianych takim funkcjonariuszom przysługują im dodatkowe świadczenia do wynagrodzenia.
Ponadto, funkcjonariusze celni pełniący służbę w oddziałach granicznych i komórkach zwalczania przestępczości nie będą mogli korzystać z prywatnych przenośnych urządzeń służących do komunikacji elektronicznej, np. prywatnych telefonów. Ma to służyć wyeliminowaniu sytuacji, w których funkcjonariusze celni korzystając z prywatnego sprzętu elektronicznego, mogą poinformować – celowo lub nieświadomie – nieuprawnione osoby o działaniach służbowych, które mogłyby ułatwić przemyt towarów i narazić skarb państwa na duże straty, a funkcjonariusza – na zarzut czerpania korzyści z zajmowanego stanowiska lub otrzymanie profitów z takiej działalności.
Zaprojektowane przepisy wprowadzają także obowiązek składania przez funkcjonariuszy celnych i osoby zatrudnione w Służbie Celnej – informacji o pracy w administracji celnej małżonków, krewnych, osób prowadzących z nim wspólne gospodarstwo domowe. Regulacje te wyeliminują podejrzenia o brak bezstronności i obiektywizmu w działaniach służbowych, a także ograniczą wykorzystywanie stanowiska do protegowania i faworyzowania członków własnej rodziny.