Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem antymonopolowym zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie lub ograniczenie konkurencji, m.in. poprzez podział rynku. Takie działania prowadzą do zakłócenia mechanizmów wolnego rynku i oznaczają wysokie ceny dla konsumentów. Za udział w zmowie grożą dotkliwe sankcje finansowe – sięgające 10% przychodu. Na uniknięcie kary bądź jej obniżenie może liczyć przedsiębiorca, który rozpocznie współpracę z UOKiK poprzez np. dostarczenie dowodu na istnienie kartelu. Umożliwia to wprowadzony do polskiego porządku prawnego w 2004 roku program łagodzenia kar – leniency. Dotychczas do Urzędu wpłynęło 20 wniosków przedsiębiorców o objecie programem – w tych sprawach wydano sześć decyzji. Ostatnia z nich dotyczy przedsiębiorców działających na rynku artykułów biurowych.
W październiku 2008 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał zawiadomienie od dystrybutora papieru i materiałów biurowych – Office Pulse, w którym przedsiębiorca przyznał się do zawarcia antykonkurencyjnego porozumienia ze swoim rynkowym konkurentem – spółką Papier Hurt. Postępowanie antymonopolowe, które zostało w tej sprawie wszczęte przez Urząd potwierdziło, że kilkanaście miesięcy wcześniej obie spółki zawarły nielegalne porozumienie, którego inicjatorem był Papier Hurt. W niedozwolonej umowie Office Pulse, został zobowiązany do niepodejmowania przez pięć lat działań konkurencyjnych wobec Papier Hurtu – w szczególności nie mógł kierować ofert handlowych do klientów kontrahenta. Za złamanie umowy inicjator nielegalnego porozumienia – Papier Hurt mógł ukarać swojego konkurenta nakazem wycofania oferty, oraz sankcją finansową. Z ustaleń UOKiK wynika, iż warunki trwającego od lutego 2007 roku do października 2008 roku porozumienia były w praktyce kilkakrotnie realizowane.
Z powodu zawartego porozumienia jego uczestnicy podzielili między sobą grupy klientów. W ten sposób Papier Hurt zagwarantował sobie brak rynkowej presji ze strony konkurenta. Najsilniej odczuli to potencjalni klienci Office Pulse, którzy nie mogli skorzystać z jego oferty, jeżeli wcześniej korzystali z oferty Papier Hurtu. Z racji tego, iż Office Pulse m.in. dostarczył informacji nieznanych wcześniej UOKiK, współpracował z Urzędem w trakcie postępowania, a także nie był inicjatorem porozumienia, Prezes UOKiK przychyliła się do wniosku spółki i odstąpiła od ukarania jej sankcją finansową. Na drugiego uczestnika porozumienia – Papier Hurt została nałożona kara w wysokości 89 343,17 zł. Decyzja ta nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Warto zwrócić uwagę na okoliczności, w jakich doszło do zawarcia niedozwolonego porozumienia. W 2006 roku – czyli kilkanaście miesięcy przed zawarciem porozumienia obie spółki spotkały się w sądzie w związku ze sporem. Wtedy to, Papier Hurt zarzucił swojemu konkurentowi Office Pulse wykorzystywanie poufnych danych – listy dotychczasowych kontrahentów Papier Hurt. Konflikt między dwiema spółkami zakończył się ugodą – w myśl, której Office Pulse musiał zapłacić odszkodowanie swojemu konkurentowi. Ponadto należy podkreślić, iż oprócz ugody, z inicjatywy Papier Hurtu, spółki poczyniły zobowiązania, które stały się przedmiotem postępowania Urzędu. Jak pokazuje decyzja Prezes UOKiK warunki, na które wówczas umówili się dwaj rynkowi gracze stanowią ograniczenie konkurencji, za co inicjator porozumienia został ukarany.