- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZobacz, kiedy przysługuje Ci urlop na żądanie

    Zobacz, kiedy przysługuje Ci urlop na żądanie

    Istota urlopu na żądanie

    Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż cztery dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik obowiązany jest zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu (por. art. 1672 k.p.).

    Wymiar

    Łączny wymiar urlopu na żądanie nie może przekroczyć w roku kalendarzowym czterech dni. Limit obowiązuje niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku kalendarzowym w kolejnych stosunkach pracy (por. art. 1673 k.p.).

    Procedura udzielenia

    Pracownik ma obowiązek poinformowania pracodawcy o tym, że zamierza skorzystać z przysługującego mu prawa do urlopu. Informacja ta powinna dotrzeć do pracodawcy najpóźniej w dniu udzielenia urlopu. Informacja późniejsza stałaby w sprzeczności z normą przepisu art. 1672 k.p., gdyż celem odpowiednio wczesnego poinformowania o zamiarze rozpoczęcia urlopu jest umożliwienie pracodawcy poczynienia odpowiednich działań służących zapobieżeniu ewentualnym skutkom skorzystania przez pracownika z omawianego prawa. Niniejszą kwestię niejednokrotnie rozważał Sąd Najwyższy.

    W ocenie sądu nie jest sprzeczne z dosłownym brzmieniem art. 1672 k.p. przyjęcie takiej wykładni (wspartej silnymi argumentami celowościowymi), zgodnie z którą wniosek o udzielenie urlopu na żądanie powinien być zgłoszony w dniu rozpoczęcia urlopu, ale najpóźniej do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika. Inaczej mówiąc, pracownik powinien zgłosić wniosek o udzielenie urlopu na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, ale przed rozpoczęciem swojego dnia pracy, to jest przed godziną, od której powinien pracować według obowiązującego go rozkładu czasu pracy (por. uzasadnienie wyroku SN z 15 listopada 2006 r., sygn. akt: I PK 128/06).

    Pracownik, nosząc się z zamiarem skorzystania z urlopu na żądanie, powinien mieć na uwadze aktualną sytuację pracodawcy.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wniosek o urlop przejdź do formularza » 

    Nie istnieją żadne racjonalne argumenty dla uzasadnienia stanowiska, że do wykorzystania urlopu na żądanie uprawnia pracownika samo złożenie wniosku będącego żądaniem w rozumieniu art. 1672 k.p. Pracownik nie może rozpocząć urlopu na żądanie, dopóki pracodawca nie wyrazi na to zgody, czyli nie udzieli mu takiego urlopu. Obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę, wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy (por. uzasadnienie wyroku SN z 28 października 2006 r., sygn. akt: II PK 123/09).

    Jeden dzień urlopu na żądanie równa się tylu godzinom, ile pracownik w danym dniu był zobowiązany przepracować. Tym samym nie ma zastosowania reguła polegająca na tym, że dzień urlopu równa się ośmiu godzinom pracy (por. K. Ślebzak, Urlop na żądanie, (w:) Z. Niedbała (red.), Prawo pracy, Warszawa 2010, wyd. 3, s. 206).

    Podstawa prawna:
    Art. 1672, 1673 Ustawy z dnia 26 czerwca 1964 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE