- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZwolnienie lekarskie w pierwszym miesiącu pracy

    Zwolnienie lekarskie w pierwszym miesiącu pracy

    Praktyka pokazuje, że choroba w pierwszym miesiącu pracy niechętnie skłania pracowników do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, pomimo tego, że mają do niego prawo, jeśli spełniają przesłanki zawarte we właściwym akcie prawnym. Sęk w tym, że przebywanie na L4 nie zawsze oznacza prawo do wynagrodzenia chorobowego. Jest to jedna ze skuteczniejszych przeszkód skłaniająca nowych pracowników do świadczenia usług, pomimo złego stanu zdrowia.

    Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w  razie  choroby i macierzyństwa, ubezpieczony nabywa  prawo do zasiłku chorobowego  po upływie 30 dni  nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo  temu ubezpieczeniu. Tym samym przebywanie na zwolnieniu lekarskim przed upływem pierwszego miesiąca w nowej pracy skutkuje niemożnością otrzymywania zasiłku chorobowego. Jeśli jednak przepracowaliśmy w nowym zakładzie co najmniej 30 dni, zasiłek nam się należy.

    Pamiętajmy jednak, że w dalszej części przytoczonego przepisu ustawodawca zaznacza, iż do okresów ubezpieczenia chorobowego uprawniających do otrzymywania zasiłku chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Wyjątkowo zatem przebywanie na urlopie chorobowym w sytuacji przepracowania w nowym zakładzie pracy krócej niż miesiąc, może także uprawniać do pobierania zasiłku chorobowego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje:

    • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych;
    • jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
    • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;
    • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

    Skorzystanie ze zwolnienia lekarskiego jest prawem pracownika, nawet jeśli przepracował on niepełny miesiąc w nowym zakładzie pracy. Z drugiej strony każdy zatrudniony musi mieć pełną  świadomość tego, że w niektórych sytuacjach pracodawca może potrącić odpowiednią część wynagrodzenia za czas przebywania na L4 – wtedy, gdy nie mamy prawa do zasiłku chorobowego. Pracodawca nie może jednak odmówić uwzględnienia zwolnienia lekarskiego, w sytuacji gdy jest ono prawidłowo wystawione (tj. gdy pracownik rzeczywiście jest chory). Decyzja, co do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego należy zatem wyłącznie do pracownika – powinien przekalkulować czy korzystniejsze dla niego będzie pozostanie w domu i regeneracja sił, przy ewentualnym zmniejszeniu miesięcznej pensji, czy też praca w gorszej kondycji fizycznej i prawo do normalnej pensji.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE