- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Centrum RIS

    Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy minister właściwy do spraw transportu ma za zadanie prowadzenie zharmonizowanego systemu usług informacji rzecznej. Ma on polegać na udostępnianiu informacji, dotyczących śródlądowych dróg wodnych różnym użytkownikom. RIS ma na celu wsparcie transportu wodnego śródlądowego w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i zmniejszenia oddziaływania na środowisko naturalne oraz usprawnienie współdziałania z innymi rodzajami transportu. Usprawnienia współdziałania z innymi rodzajami transportu ma polegać w szczególności na udostępnianiu użytkownikom RIS informacji mających wpływ na: warunki żeglugowe – w tym informacji geograficznych, hydrologicznych i administracyjnych np. informacje o drogach wodnych, podejmowanie działań dotyczących aktualnej sytuacji żeglugowej w ruchu lokalnym – w tym także informacje o ruchu oraz podejmowanie działań średnio i długoterminowych przez użytkowników RIS. Informacje te podlegają przepisom o ochronie tajemnic ustawowo chronionych.

    System ten zostanie wprowadzony na śródlądowych drogach wodnych – w szczególności na śródlądowych drogach wodnych klasy IV i wyższej, które są połączone drogami wodnymi klasy IV lub wyższej z drogami wodnymi klasy IV lub wyższej innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Zaproponowano, aby minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej określił – w drodze rozporządzenia – wykaz śródlądowych dróg wodnych. Określając wspomniany wykaz musza oni kierować się kryteriami ekonomicznymi oraz intensywnością ruchu żeglugowego.
     
    Dla zapewnienia realizacji zadań systemu RIS należy utworzyć Centrum RIS, które będzie państwową jednostką budżetową, podlegającą ministrowi właściwemu do spraw transportu. Projekt zakłada, iż Centrum RIS kierować będzie dyrektor powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw transportu spośród kandydatów posiadających wyższe wykształcenie oraz wiedzę, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie z zakresu żeglugi śródlądowej. Do zadań Centrum RIS należeć będzie gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji, o których mowa powyżej oraz podejmowanie działań promujących korzystanie z RIS i propagowanie wykorzystywania technologii pozycjonowania satelitarnego. Ponadto Centrum RIS zajmować się będzie podejmowaniem działań zapewniających użytkownikom RIS dostęp do elektronicznych map nawigacyjnych, udostępnianie organom administracji publicznej oraz państwom członkowskim UE elektronicznych raportów ze statków zawierających w szczególności dane dotyczące statku i przewożonych towarów. Centrum RIS ma również podejmować działania zapewniające, iż usługi, treść danych, format i częstotliwość udostępniania danych są zharmonizowane w taki sposób, że użytkownicy RIS mają dostęp do tych samych usług i informacji na poziomie europejskim.

    Koszt stworzenia całego systemu RIS oszacowano na ok. 80 mln zł. Zostanie on uruchomiony w 2013 r., a Centrum RIS powstanie w 2010 r. W ciągu pół roku od dnia ogłoszenia ustawy Minister Infrastruktury wyznaczy pełnomocnika do przygotowania RIS i podejmowania działań zmierzających do utworzenia Centrum RIS. Projekt ustawy dostosowuje prawo krajowe do prawa Unii Europejskiej.

    ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA (więcej szczegółów – http://www.serwisprawa.pl/zlec-sprawe-adwokatowi).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE