- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądoweDofinansowanie projektów turystycznych

    Dofinansowanie projektów turystycznych

    O dofinansowanie zadań można ubiegać się tylko w przypadku, gdy realizacja zadania objętego dotacja będzie miała miejsce w terminie od 28 kwietnia do 12 listopada 2008 roku. Oferty na konkurs mogą składać tylko zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe – nie zaliczane do sektora finansów publicznych – których działalność w zakresie turystyki jest jednym z podstawowych celów statutowych, działające dłużej niż trzy lata. Należy zaznaczyć, iż wymóg ten nie dotyczy Regionalnych Organizacji Turystycznych. Oferty mogą dotyczyć tylko i wyłącznie zadań, które będą realizowane w Polsce. Natomiast wspieranie imprez krajoznawczo – turystycznych dotyczyć będzie jedynie imprez, w których planowany jest udział powyżej 300 osób.

    Zadania dofinansowane będą w następujący sposób: transza (czyli wydzielona część ogólnej kwoty) w wysokości 30% przyznanej dotacji zostanie przekazana na rachunek bankowy zleceniobiorcy w okresie do 30 dni od daty podpisania umowy, a pozostała kwota dotacji zostanie przekazana na rachunek bankowy zleceniobiorcy po wykonani zadania, przedstawieniu sprawozdania końcowego i zaakceptowania go przez zleceniodawcę – zgodnie z treścią zawartej umowy. W przypadku zadań w zakresie wytyczania i znakowania konserwacji szlaków kwota dotacji nie może przekraczać 70% całkowitych kosztów realizacji zadania, natomiast w przypadku realizacji pozostałych zadań kwota dofinansowania nie może przekraczać 50% całkowitych kosztów realizacji tego zadania. Ponadto wymagany jest wkład własny podmiotu wnioskującego o dotację w wysokości minimum 15% kosztów całkowitych – może on stanowić wkład finansowy oraz pozafinansowy np. wkład pracy aktywu społecznego czy wolontariuszy w okresie obowiązywania umowy. Do wkładu własnego nie zalicza się dotacji innych organów rządowych, samorządowych, sponsorów oraz wpłat uczestników.

    Kosztorys w ofercie musi być czytelny i logiczny. Wydatki w nim przedstawione muszą znajdować pełne uzasadnienie w opisie zadania – np. liczba uczestników, liczba materiałów konferencyjnych itp. Ministerstwo Sportu i Turystyki – Departament Turystyki może wskazać przeznaczenie dotacji na pokrycie kosztów innych niż proponowane przez wnioskodawcę w kosztorysie lub może podjąć decyzję o przyznaniu mniejszej kwoty dotacji niż wnioskowana.

    Kompletne oferty – przygotowane zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 27 grudnia 2005 roku w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego publicznego wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. Nr 264, poz. 2207- załącznik nr 1 wraz z zestawieniem „Struktura finansowania zadania ze względu na przewidywanie źródła finansowania”, przygotowanym zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszych „Zasad dofinansowania…” – należy przekazać pocztą w terminie do 31 stycznia 2008 roku – liczy się data stempla pocztowego. Adres to: Departament Turystyki, Ministerstwo Sportu i Turystyki, ul. Senatorska 14, 00-082 Warszawa. Oferty należy złożyć w jednym egzemplarzu, oddzielnie na każde zadanie. Do oferty należy dołączyć 2 oświadczenia. Pierwsze z nich potwierdzające, iż w stosunku do wnioskującego podmiotu nie stwierdzono niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania środków dotacji, a drugie potwierdzające, że osoby uprawnione do dysponowania środkami finansowymi danej organizacji i do reprezentowania podmiotu w kontaktach zewnętrznych nie były karane za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

    Z podmiotami, którym przyznano dotacje, będą sukcesywnie zawierane umowy – po zakończeniu wszystkich wewnętrznych procedur obowiązujących w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zleceniobiorcy zobowiązani są do prowadzenia dokumentacji rzeczowej dotyczącej realizowanego zadania, prowadzenia wyodrębnionej ewidencji finansowo – księgowej otrzymanych środków finansowych w ramach realizacji zadań oraz opatrzenia dokumentów źródłowych, stanowiących podstawę rozliczenia finansowego klauzulą „płatne ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki” i przechowywania tych dokumentów przez okres 5-ciu lat po zakończeniu roku kalendarzowego, kalendarzowego, którym realizowane było zadanie, a także poddania się na każde życzenie zleceniodawcy kontroli prowadzonej przez niego lub osoby przez niego upoważnione – w zakresie objętym zawartą umową. Zleceniobiorcy – realizujący dofinansowywane zadania – są zobowiązani do informowania beneficjentów projektu o źródle pochodzenia funduszy – ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Do sprawozdania z realizacji zadania należy dołączyć kopie faktur/rachunków pokrywanych w całości lub w części ze środków dotacji. Załączane kopie faktur muszą być na odwrocie opatrzone pieczęcią zleceniobiorcy oraz zawierać trwały zapis określający źródło pochodzenia środków, z których zostały pokryte oraz przeznaczenie zakupionych przedmiotów/usług, poświadczenie „za zgodność z oryginałem”, a także podpis osoby odpowiedzialnej za rozliczenia finansowe zleceniobiorcy.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE