- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeDowód osobisty w telefonie komórkowym? Do obiegu trafi mDowód Osobisty

    Dowód osobisty w telefonie komórkowym? Do obiegu trafi mDowód Osobisty

    Pilotażowy program

    Wraz końcem 2017 roku zakończył się pilotaż usługi mDokumentu. Należy się jednak spodziewać, że już niebawem takie rozwiązanie stanie się powszechne. Warto więc poznać szczegóły usługi.

    Czym są mDokumenty

    mDokumenty to nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna — można, ale nie trzeba używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują też zwykłych dokumentów, stanowią bowiem ułatwienie, gdyż telefon zazwyczaj mamy przy sobie.

    Usługa ta działa w ten sposób, że wystarczy urzędnikowi numer swojego telefonu, by potwierdzić tożsamość. Co ważne dane nie będą wyświetlane ani zapisane w telefonie użytkownika., gdyż są one przechowywane w rejestrach państwowych. Telefon wykorzystuje się tylko do wyrażenia zgody na skorzystanie z usługi. Posługiwanie się mDowodem Osobistym będzie zatem tak samo bezpieczne, jak zwykłym dowodem.

    Czym jest mDowód Osobisty?

    mDowód Osobisty to usługa, w której urzędnik może uzyskać na swoim komputerze dostęp do danych z dowodu osobistego, aby potwierdzić tożsamość petenta. Może to jednak zrobić tylko wtedy, gdy ten wyrazi na to zgodę — wystarczy, że poda mu kod autoryzacyjny, który dostanie na swój telefon.

    Skorzystać z mDowodu Osobistego będzie mogła każda osoba pełnoletnia, która ma:

    • polskie obywatelstwo,
    • ważny dowód osobisty (odebrany z urzędu),
    • kartę SIM zarejestrowaną w Polsce oraz dowolny model telefonu — nie musi to być smartfon,
    • profil zaufany (eGo),
    • aktywną usługę mDokumenty.

    Nie będzie możliwe skorzystanie z mDowodu Osobistego, jeśli zwykły dowód będzie zastrzeżony (na przykład z powodu kradzieży).

    Jak w praktyce będzie wyglądać usługa mDowód Osobisty?

    Kiedy urzędnik poprosi o dowód tożsamości, należy powiedzieć, że chce się skorzystać z mDowodu Osobistego. Następnie trzeba podać urzędnikowi swój numer telefonu komórkowego lub numer PESEL. Urzędnik wpisze go do systemu. System prześle SMS z kodem autoryzacyjnym, który należy podać urzędnikowi – w ten sposób wyraża się zgodę na skorzystanie z mDowodu. Urzędnik wprowadzi kod do systemu i uzyska dostęp do danych, które są w dowodzie osobistym petenta.

    Co ważne, usługa jest bezpłatna.

    A co wtedy, gdy … ?

    Gdy masz aktywną usługę mDokumenty możesz:

    • sprawdzić w historii wyświetleń: (czy ktoś próbował wyświetlić dane z twojego mDowodu Osobistego, kto, w jakim urzędzie i kiedy przeglądał te dane),
    • zmienić numer telefonu, za pomocą którego korzystasz z usługi,
    • zablokować lub odblokować mDokumenty, włączyć lub wyłączyć mDowód Osobisty (zakładka Moje mDokumenty),
    • zrezygnować z usługi (usługę można ponownie aktywować w dowolnym momencie. Jeżeli w tym czasie nie zmieni się numer PESEL, system przywróci całą dotychczasową historię wyświetleń danych).

    Gdy utracisz telefon możesz zablokować usługę mDokumenty lub kartę SIM u swojego operatora.

    Gdy zmienia się numer telefonu, wówczas zmień numer telefonu w usłudze mDokumenty (zakładka Zmiana danych). Twój numer telefonu w usłudze mDokumenty musi być taki sam, jak ten, którego używasz, gdy korzystasz z mDowodu Osobistego.

    Źródło:
    W artykule wykorzystano informacje dostępne na stronie www.obywatel.gov.pl.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE