Zgodnie z projektem rozporządzenia egzamin rozpocznie się w dniu i o godzinie wyznaczonej przez Ministra Sprawiedliwości. Zadaniem przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej jest wyznaczenie miejsca przeprowadzenia części pisemnej egzaminu oraz godziny rejestracji osób dopuszczonych do egzaminu. Do jego zadań należy również powiadomienie zdających egzamin najpóźniej na 14 dni przed terminem egzaminu o miejscu oraz godzinie jego przeprowadzenia. Ponadto może on podczas egzaminu wydawać zarządzenia o charakterze porządkowym lub organizacyjnym. Część pisemna egzaminu musi zostać przeprowadzona w warunkach zapewniających zdającym samodzielną pracę – w obecności co najmniej trzech członków Komisji Egzaminacyjnej. Przed przystąpieniem do egzaminu zdający musi okazać dokument potwierdzający jego tożsamość.
W projekcie rozporządzenia przewidziany został czas na rozwiązanie testu, który wynosi 100 minut – liczonych od momentu rozdania wszystkim zdającym egzemplarzy testy wraz z kartami odpowiedzi. Natomiast czas na rozwiązanie zadania problemowego wynosi 180 minut, liczonych od momentu rozdania wszystkim zdającym egzemplarzy zadania problemowego. Test i kartę odpowiedzi oraz zadanie problemowe i jego rozwiązanie oznacza się indywidualnymi kodami. W trakcie egzaminu zdający może opuścić salę, w której przeprowadzany jest egzamin – jedynie w wyjątkowej sytuacji po uzyskaniu zgody przewodniczącego – pod nadzorem członka Komisji Egzaminacyjnej, który zostaje wskazany przez przewodniczącego. Przed opuszczeniem sali zdający przekazuje przewodniczącemu test wraz z kartą odpowiedzi lub zadanie problemowe wraz z rozwiązaniem. W czasie rozwiązywania testu zdający nie może korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa oraz innej pomocy, a także nie może posiadać urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji. Natomiast w czasie rozwiązywania zadania problemowego istnieje możliwość korzystania z tekstów aktów prawnych, komentarzy i oczecnictwa. Pomiędzy częścią egzaminu przeznaczoną na rozwiązanie testu, a częścią przeznaczoną na rozwiązanie zadania problemowego następuje 60-minutowa przerwa. Przed rozpoczęciem części pisemnej egzaminu przewodniczący powinien poinformować zdających o sposobie przeprowadzenia egzaminu, przepisach porządkowych, które obowiązują w trakcie przeprowadzania egzaminu, zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi oraz sposobie ogłoszenia wyników części pisemnej egzaminu i terminie i miejscu przeprowadzenia części ustnej egzaminu.
Otwarcie przesyłki zawierającej test wraz z kartami odpowiedzi oraz zadanie problemowe na część pisemną egzaminu, następuje odrębnie w obecności zdających Przed otwarciem przesyłki przewodniczący powinien sprawdzić czy przesyłka nie została uszkodzona w sposób umożliwiający dostęp do testu wraz z kartami odpowiedzi oraz zadania problemowego. Z powyżej opisanych czynności sporządzony zostaje protokół podpisany prze wszystkich członków Komisji Egzaminacyjnej obecnych podczas egzaminu.
Projekt rozporządzenia w § 13 przewiduje, iż każdy test i kartę odpowiedzi sprawdzają niezależnie od siebie, dwaj członkowie Komisji Egzaminacyjnej, wyznaczeni przez przewodniczącego. Podobnie każde rozwiązanie zadania problemowego sprawdzają również niezależnie od siebie, dwaj członkowie Komisji Egzaminacyjnej, wyznaczeni przez przewodniczącego. Każdy z członków Komisji Egzaminacyjnej sprawdzających rozwiązanie zadania problemowego przedstawia propozycję oceny za rozwiązanie zadania problemowego wraz z recenzją. Ostateczną ocenę za rozwiązanie zadania problemowego ustala Komisja Egzaminacyjna w drodze głosowania.
Wysokość opłaty egzaminacyjnej według projektu rozporządzenia wynosi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Opłatę egzaminacyjną należy uiścić najpóźniej 45 dni przed terminem rozpoczęcia egzaminu na wskazany rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości. W przypadku dołączenia do wniosku o dopuszczenie do egzaminu dowodu wniesienia opłaty egzaminacyjnej w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym należy zamieścić potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę egzaminacyjną.