Ponadto zmiany w rozporządzeniu dopuszczają możliwość zwrotu opłaty za egzamin. W przypadku nieprzystąpienia w wyznaczonym terminie do egzaminu państwowego Centrum Egzaminów Medycznych ma prawo dokonać zwrotu opłaty pod warunkiem, że zostanie złożone do Centrum Egzaminów Medycznych odpowiednie pismo. Ów pismo powinno zawierać oświadczenie o nieprzystąpienia do egzaminu i podanie o dokonanie zwrotu opłaty oraz przekazanie jej na wskazany w nim numer rachunku bankowego. Zwrot opłaty za egzamin nastąpi, jeśli powyżej wspomniane pismo zostanie złożone nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej, w której farmaceuta miał przystąpić do egzaminu. Przelew nastąpi na rachunek bankowy farmaceuty w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisma.
Zgodnie ze zmianami w rozporządzeniu egzamin państwowy przeprowadzany będzie 2 razy w roku w sesji wiosennej od dnia 15 maja do dnia 30 czerwca oraz w sesji jesiennej od dnia 2 stycznia do dnia 15 lutego. Egzamin państwowy, który kończy specjalizację dla każdej dziedziny składa się z dwóch części – egzaminu praktycznego i egzaminu teoretycznego. Druga część egzaminu państwowego, czyli egzamin teoretyczny przeprowadzany jest zgodnie z ramowym programem specjalizacji w formie testu albo egzaminu ustnego. Ponadto egzamin testowy dla danej specjalności odbywa się jednocześnie całym kraju, w terminie ustalonym przez Dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych w porozumieniu z Komisją. Natomiast egzamin praktyczny oraz egzamin ustny albo testowy z zakresu programu danej specjalizacji opracowuje i ustala CEM w porozumieniu z właściwym konsultantem krajowym odrębnie dla każdego programu specjalizacji oraz na każdą sesję egzaminacyjną.
W przypadku otrzymania negatywnego wyniku praktycznej części egzaminu państwowego farmaceuta może przystąpić do egzaminu państwowego w innej sesji egzaminacyjnej. W takim przypadku egzamin państwowy składa się z wszystkich części. Natomiast, w przypadku złożenia egzaminu praktycznego, a nieuzyskania wyniku pozytywnego z egzaminu teoretycznego albo nieprzystąpienia do egzaminu teoretycznego w ustalonym terminie farmaceuta może przystąpić w innej sesji tylko do egzaminu teoretycznego.
Potwierdzeniem złożenia egzaminu państwowego z wynikiem pozytywnym jest wydane przez Centrum Egzaminów Medycznych zaświadczenie, które stanowi podstawę do otrzymania dyplomu uzyskania tytułu specjalisty. Zaświadczenie to jest przekazywane przez CEM kierownikowi właściwej jednostki szkolącej i na tej podstawie wydaje on farmaceucie dyplom potwierdzający uzyskanie tytuły specjalisty.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl