- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSamorząd i administracjaPrawo administracyjneJesteś kierowcą – zgłoś się do psychiatry

    Jesteś kierowcą – zgłoś się do psychiatry

    Według zmienionego rozporządzenia dotyczącego badań psychologicznych kierowców oraz osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, a także osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy przewoźnik drogowy wystawia swoim pracownikom skierowanie na okresowe badania psychologiczne. Zgodnie z nowymi przepisami kierowca na badania psychologiczne musi się zgłosić w terminie 30 dni od dnia otrzymania skierowania. Od wydanej decyzji przysługuje mu prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od jej otrzymania.

    Nowe regulacje dotyczą w szczególności kierowców, którzy wykonują przewóz drogowy, a także przedsiębiorców, którzy osobiście wykonują przewóz drogowy. Dodatkowo przepisy dotyczące okresowych badań psychologicznych odnoszą się do osób, które wykonują osobiście przewóz na rzecz przedsiębiorcy, a także przedsiębiorcy, który samodzielnie wykonują przewóz na potrzeby własne lub kierowcę przez niego zatrudnionego.
    Wymienione powyżej osoby są zobowiązani do przeprowadzenia badań psychologicznych, co 5 lat, za wyjątkiem osób powyżej 60 roku życia, które muszą powtarzać badanie, co 30 miesięcy. Instruktor, egzaminator, kierowca pojazdu uprzywilejowanego oraz kierujący tramwajem podlegają kontrolnym badaniom psychologicznym, co 5 lat do ukończenia 65. roku życia i następnie corocznie.

    Nowe regulacje zmieniły również paragraf odnoszący się do wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną. Wcześniej wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną potwierdzał wojewoda, wydając odpowiednie zaświadczenie, natomiast po wprowadzonych zmianach taki wpis potwierdza marszałek województwa. Analogicznie w przypadku likwidacji pracowni psychologicznej dokumentacja badania przekazywana jest marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących pracownię psychologiczną.

    Badanie należy przeprowadzić po sprawdzeniu tożsamości osoby badanej. Obejmuje ono w szczególności ocenę cech osobowości, sprawności intelektualnej a także psychofizycznej. Uprawniony psycholog ma prawo do odmowy przeprowadzenia badania, jeżeli osoba badana poinformuje go o złym stanie swojego zdrowia, lub o złym samopoczuciu. W takim przypadku psycholog może wyznaczyć nowy termin badania, jednakże nie może on przekraczać 30 dni od daty poprzedniego terminu. Psycholog może odmówić przeprowadzenia badania, jeśli stan osoby badanej wskazuje na to, iż może ona znajdować się w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie jak alkohol. W tym przypadku psycholog wyznacza nowy termin, nieprzekraczający 7 dni od daty poprzedniego terminu.

    Według rozporządzenia kandydaci na instruktorów, egzaminatorów oraz osób ubiegających się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami nie muszą mieć skierowania na badania psychologiczne.

    Internetowa Kancelaria Prawna
    www.SerwisPrawa.pl 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE