- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesGiełdaKiedy mamy do czynienia z wypadkiem a kiedy z kolizją?

    Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem a kiedy z kolizją?

    Kolizja drogowa
    Kolizją jest zdarzenie mające związek z ruchem drogowym, które pociągnęło za sobą tylko straty materialne a jego uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała lub doznane obrażenia są poniżej 7 dni. Oczywiście o tym, jakie są to obrażenia ciała decyduje uprawniony lekarz. W czasie kolizji zazwyczaj uszkodzone jest tylko mienie, czyli np. jest rozbity samochód, uszkodzony płot, czy słup.Wypadek drogowy
    Z kolei z wypadkiem mamy do czynienia w sytuacji zderzenia co najmniej dwóch pojazdów, potrącenia pieszego lub innego uczestnika ruchu (także innej osoby przebywającej na drodze), uderzenia pojazdu w przeszkodę ale wywołujące skutki w postaci uszkodzenia ciała naruszającego prawidłowe funkcjonowanie czynności organizmu powyżej 7 dni. W wypadku drogowym są więc, poza pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu, poszkodowani ludzie, tj. ciężko ranni lub zabici.


    Jak zachować się w przypadku kolizji?

    W sytuacji, gdy dojdzie do kolizji drogowej, jej uczestnicy w pierwszej kolejności są zobowiązani do zatrzymania swoich pojazdów i zadbania o bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników zdarzenia. Powinno się w takiej sytuacji ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne. Jeżeli jest to możliwe trzeba usunąć pojazdy z drogi, a także pozbierać części samochodu, które w wyniku kolizji mogą zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Przed usunięciem pojazdów z drogi dobrze jest zrobić zdjęcia miejsca zdarzenia oraz uczestniczących w nim pojazdów. Potem uczestnicy powinni przeanalizować całe zdarzenie, ustalić przebieg kolizji a przede wszystkim jej sprawcę. Sprawca kolizji musi wypełnić oświadczenie, które powinno zawierać jego dane personalne (imię nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu osobistego), dane identyfikacyjne samochodu (marka i model, nr rejestracyjny), dane o ubezpieczeniu (nazwa firmy, nr polisy OC oraz data jej ważności) a także krótki opis zdarzenia oraz uszkodzenia powstałe w pojazdach (można zrobić odręczny szkic sytuacyjny). Jeżeli niemożliwe jest ustalenie sprawcy kolizji lub osoba odmawia napisania oświadczenia, wówczas należy wezwać policję. Policję należy wezwać także w przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że jeden z uczestników kolizji znajduje się w pod wpływem alkoholu albo innego środka odurzającego, albo gdy są zastrzeżenia, co do pochodzenia pojazdu lub dokumentów takich jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny, czy polisy OC.


    Co zrobić po wypadku?

    W przypadku, gdy ma miejsce wypadek drogowy należy w pierwszej kolejności oczywiście ocenić stan poszkodowanych osób i udzielić im niezbędnej pomocy. Konieczne jest też wezwanie pogotowia ratunkowego i policji. Trzeba również zabezpieczyć miejsce wypadku  i oznakować je trójkątami ostrzegawczymi oraz włączyć światła awaryjne w pojazdach uczestniczących w zdarzeniu drogowym. Ważne jest także ustalenie danych personalnych sprawcy wypadku lub numeru rejestracyjnego jego auta, w sytuacji gdy zbiegł z miejsca zdarzenia. W tym przypadku wszystkie dokumenty, w których opisane będą okoliczności wypadku, sporządza policja.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE