Omawiany projekt w dużej części powtarza dotychczas obowiązujące przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 lipca 2005 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania medycznych zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 152, poz. 1270). Dotychczas obowiązujące przepisy zostały rozszerzone o określenie zadań opiekuna stażu oraz tryb zwrotu opłaty za staż adaptacyjny. Ponadto, w rozporządzeniu wskazano, że nadzór nad przebiegiem stażu adaptacyjnego pełni organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji tj. Minister Zdrowia. Przepisy projektu określają procedurę kierowania osoby ubiegającej się o uznanie kwalifikacji do wykonywania medycznego zawodu regulowanego na staż adaptacyjny albo test umiejętności pozostawiając tej osobie wybór, co do środka kompensacyjnego, zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego.
W projekcie zaproponowano, aby staż adaptacyjny odbywał się w jednostkach ochrony zdrowia, przy czym wybór jednostki może być dokonany przez organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji tj. Ministra Zdrowia lub wskazany przez osobę ubiegającą się o uznanie kwalifikacji, o ile kierownik tej jednostki zobowiąże się do zawarcia umowy z tą osobą. Koszt odbycia stażu określony zostanie przez jednostkę indywidualnie dla każdej osoby. Iistnieje możliwość wniesienia opłaty jednorazowo lub w ratach, a ponadto w uzasadnionych przypadkach osoba odbywająca staż będzie mogła wystąpić o zwrot poniesionych kosztów. Staż jest odbywany na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej na okres odbycia stażu adaptacyjnego pomiędzy jednostką a osobą odbywającą staż. Rozporządzenie określa również zadania opiekuna stażu i obowiązki osoby odbywającej staż, w tym między innymi obowiązek dokumentowania przebiegu stażu w dzienniku stażu adaptacyjnego. Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji pełni nadzór nad przebiegiem stażu.
W rozdziale III projektu rozporządzenia zaproponowano regulacje dotyczące testu umiejętności. Przepisy przewidują, że test umiejętności będzie przeprowadzany i opracowywany przez Centrum Egzaminów Medycznych indywidualnie dla każdego zdającego uwzględniając różnice programowe. Test umiejętności będzie przeprowadzany w formie egzaminu pisemnego, egzaminu praktycznego lub egzaminu pisemnego i praktycznego. Koszt przeprowadzenia testu określa CEM na podstawie rzeczywistych wydatków, opłata za test nie podlega zwrotowi i stanowi dochód budżetu państwa.