Przepisy rozporządzenia stanowią, iż tylko niektóre poradnie specjalistyczne będą miały możliwość powoływania zespołów orzekających. Chodzi tu o poradnie specjalistyczne, które zostały wskazane przez kuratora oświaty. Zmiana przepisów wynika z postulatów zgłaszanych przez niektórych dyrektorów poradni specjalistycznych, w których dotychczas zespoły orzekające powoływane były obligatoryjnie. Zmiana spowoduje, że w poradniach specjalistycznych, które prowadzą jedynie działalność w charakterze terapeutycznym i pomocowy ni będą musiały być powoływane zespoły orzekające. W przypadku uczniów będących wychowankami burs, domów wczasów dziecięcych, specjalnych ośrodków szkolno – wychowawczych oraz młodzieżowych ośrodków socjoterapii orzeczenia mogą wydawać zespoły działające w poradniach właściwych ze względu na siedzibę placówki, w której uczeń przebywa albo ze względu na miejsce zamieszkania ucznia.
W porównaniu do dotychczas obowiązującego rozporządzenia – kolejna zmiana dotyczy logopedy ze stałego składu zespołu orzekającego. Zdaniem większości środowiska logopedów – logopeda powinien brać udział w posiedzeniu zespołu orzekającego jedynie w przypadku, gdy zachodzi potrzeba przeprowadzenia diagnozy logopedycznej dziecka. Oznacza to, że w sytuacji, gdy badania pedagogiczne lub psychologiczne będą wskazywały na potrzebę diagnozy logopedycznej dziecka, dziecko takie będzie niezwłocznie zbadane przez logopedę, a dyrektor powoła go w skład zespołu orzekającego. Natomiast lekarz, ponieważ nie opracowuje diagnozy lekarskiej, w zespole pełni rolę konsultanta. Przyjęte rozwiązanie jest analogiczne do rozwiązania stosowanego przy orzekaniu o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności przez zespoły orzekające działające na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z
dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Ponadto dokonano zmiany okresu, na jaki można wydać orzeczenie. Orzeczenie o potrzebie indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub indywidualnego nauczania będzie mogło być wydane na okres nie krótszy niż 30 dni. W dotychczasowym stanie prawnym orzeczenie było wydawane na okres nie krótszy niż 21 dni, co powodowało trudności indywidualnego organizowaniu indywidualnego nauczania. O potrzebie zmian w tym zakresie sygnalizowali dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych.